Středa 17. dubna 2024
Svátek slaví Rudolf, zítra Valérie
Oblačno, déšť 10°C

Českého česneku je letos kvůli tvrdé půdě méně. Zdraží?

Česneku se letos urodilo méně.
Česneku se letos urodilo méně.  (Autor: Shutterstock)
Autor: mts - 
25. července 2015
18:40

Letošní úroda českého česneku je podprůměrná. Může za to půda, která je kvůli suchu tvrdá. To brání plodině dorůst do běžných rozměrů. Pěstitelé ale neočekávají, že by česnek kvůli menší úrodě zdražoval.

Na slabší úrodu si postěžovali pěstitelé během Festivalu česneku v Buchlovicích na Zlínsku. "Česnek, jak narůstá v půdě, tak ta půda mu musí ustoupit. A letos bylo tak sucho a tvrdo, že ta půda nechtěla ustoupit. Česnek se mechanicky poškodil během růstu," řekl Radiožurnálu pěstitel Jan Kozák.

Ten ale neočekává, že by lidé museli za oblíbenou plodinu platit víc, než jsou zvyklí. "Nečekám vyšší ceny, protože ceny v naší republice už nedělají čeští pěstitelé," dodal.

Letos zemědělci oseli česnekem 236 hektarů, což je o 1,9 procenta více než loni. Kilo se prodává většinou za 130 až 140 korun.

pepen ( 26. července 2015 08:29 )

V Česku ať je půda měkká nebo tvrdá-ty tupci obchodníci budou vše zdražovat,protože jsou nenažraní!!!!Vůbec nehledí na zákazníky,hlavně ať se napakují!!!Hnusná doba-limonády z dehtu,uzeniny z kůží a soji,sýry samé náhražky!!!Mladá generace se bude dožívat cca 40 let-jen kvůli tomu ,že politici na vše kašlou jen kradou a kontroly nefungují,tak jak by měli!!!!Polovinu by měli zlikvidovat!!!!!Nechat tam jen ty poctivé.......

sidneyfoster ( 26. července 2015 06:45 )

Ještě minulý týden bylo česneku spousta a všichni slibovali nízké ceny. Tak nevím jestli jsou darebáci novináři nebo zemědělci.

kraken.666 ( 25. července 2015 23:48 )

Vraž si tam i mrkev !

naidka ( 25. července 2015 21:17 )

Kdepáák, na Moravě je půda ještě tvrdší než v Čechách. Bude česnek španělský, pro gurmány čínský.

dzelo ( 25. července 2015 19:30 )

To bych rád viděl kdo tuhle pitominu vymyslel zda pitomý novinář nebo někdo z našich poctivých rádo by podnikatelů kteří jiné slovo jak zdražit neznají! Příště zas bude půda moc měkká

Zobrazit celou diskusi