Češi si založili proruskou domobranu. Proti USA, NATO, uprchlíkům i islamistům

Vojáci v záloze pod vedením bývalého člena armády plukovníka Obrtela se rozhodli založit jakousi českou domobranu
Autor: simao - 
15. července 2015
12:20

Rozhodli se oprášit uniformy, vzít do rukou zbraně a vytvořili organizovanou domobranu, která však s Armádou ČR nemá nic společného. Orientuje se přitom jasně na Východ. S rétorikou podobnou Jiřímu Vyvadilovi, který z Česka neúspěšně odháněl Dragounskou jízdu. I toto domobrana neuznává politiku USA a NATO, nechce prý válku, ale chce bránit své rodiny a svou zemi. Prý i proti uprchlíkům.

Říkají si „Českoslovenští vojáci v záloze proti válce plánované velením NATO“ a vznikli 1. 1. 2015. Sdružují vojáky v záloze či výslužbě, nejde však o součást oficiálních aktivních záloh. Tato iniciativa, na kterou nyní upozornil server tn.cz, tak nepodléhá armádnímu velení. Cílem je prý obrana vlasti i rodin.

Nejde však spíš o partu lidí, kterým se zastesklo po armádě a zbraních, a tak si nyní tak trochu hrají na vojáky? Tihle vojáci v záloze se totiž rozhodli, že v případě potřeby vezmou věci do vlastních rukou. Ve volném čase se schází na vojenských cvičeních a tzv. poradních ohních.

Na jednom z nich promluvil i podplukovník Marek Obrtel, který armádu opustil v roce 2006 a kolem kterého skupina vznikla. V prohlášení, uveřejněném na Facebooku, varoval na poradním ohni v Hradci nad Moravicí před USA, organizací NATO, ale také před krizemi kolem uprchlíků a islamistů. 

„Vnímáme nepříznivé dopady masové imigrace ‚uprchlíků‘ ze zemí Afriky a Blízkého a Středního východu a cítíme potřebu řešit příčiny imigrace a donutit její viníky k odpovědnosti... Jestliže se nezdaří zabránit zatažení naší země do války, ať už s Ruskem či s muslimským světem, a dojde k přípravám na ni, zahájíme v takovém případě plánování a organizaci opatření, kterými uchráníme sebe a naše rodiny,“ uvedl Obrtel.

Proti směřování Česka na západ. Vládě navzdory

Nechce se prý spoléhat na „pochybnou“ obranu ze strany USA a NATO. Tihle bývalí vojáci se totiž jasně orientují na Východ. Dokazují to i slova dalšího z nich, zakladatele a správce jejich skupiny na Facebooku Ondřeje Hrčiaka.

„Co nám daly Spojené státy? Dallas? M*A*S*H? Beverly Hills 90210? Ally McBealovou? Rusko nám dalo miliony padlých! Díky nim přežili oba moji dědové a obě moje babičky. Můj otec s mojí matkou by se jim nenarodili a já bych dneska neměl strach o dvě dcery a tři syny, nebýt každého jednoho Rusa, který se před sedmdesáti lety rozhodl zemřít v boji, než aby žil v porobě. A před 25 lety nás od Ruska dokonale odstřihli,“ postěžoval si na sociální síti Hrčiak v době, kdy si svět nedávno připomenul 70 let od konce druhé světové.

A patrně se mu zastesklo po dobách vlády komunistického režimu s jeho železnou oponou a mnohaletým útlakem. USA jsou zkrátka iniciativě trnem v oku. Co na tom, že Zaorálkovo ministerstvo zahraničí nedávno v novém plánu zahraniční politiky vydalo jasné prohlášení o příslušnosti ČR do západního bloku.

Nadšenci kolem Obrtela a Hrčiaka oficiální vládní politiku odmítají. Naváží se do NATO i v době, kdy druhým nejvyšším mužem Severoatlantického paktu je právě Čech – uznávaný generál Petr Pavel.

Obrtel je přitom bývalý vojenský lékař, který absolvoval mírové mise na Balkánu – 2x v Bosně a Hercegovině, poté v Kosovu. Sloužil také v Afghánistánu, kde velel polní nemocnici. V nedávném rozhovoru pro srbskou televizi však uvedl: „Člověk v rámci misí pochopil, že pravou podstatou byla potřeba Západu a zejména Spojených států nějakým způsobem narušit integritu velkých států nebo států, které jsou něčím významné – např. surovinami, jinými zdroji...“

Prozradil tam také, proč se rozhodl vrátit medaile z NATO. „Stydím se za to, že jsem této organizaci sloužil,“ tvrdil a NATO označil za zločineckou organizaci s útočnou politikou. Nešetří však hlavně USA. „Ukrajina je vlastně druhé Kosovo... Je dalším krokem Spojených států v tom, co jsme viděli v posledních letech, kdy USA zničily sedm zemí světa,“ dodal v rozhovoru se srbskou moderátorkou.

Američany obviňuje „soudruh“ Obrtel z bezohledného a nenasytného imperialismu. Podobnou písničku „zpíval“ při úspěšném průjezdu amerických tanků během cvičení NATO a tzv. Dragoon Race (Jízdy dragounů) i právník a bývalý senátor Jiří Vyvadil, který chtěl konvoj zablokovat. Zůstal v tom takřka sám.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Další videa
Články odjinud