Středa 29. května 2024
Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand
Oblačno 21°C

Mezi jídlem trus a plísně. Zavíráme, nakázala inspekce restauratérům

Autor: sou - 
9. července 2015
16:10

Myší trus, špína a plísně, ale i sudy s vínem uskladněné na záchodě. Hodně nevábné překvapení čekalo na inspektory při letních kontrolách restaurací a stravovacích zařízení. Do čtvrtka uzavřeli více než 130 provozoven a další jsou na řadě.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce rozjela rozsáhlou akci na kontrolu stravovacích zařízení. Kvůli závažnému porušení hygienických předpisů uzavřeli inspektoři od začátku roku už přes 130 provozoven. Aktuálně se k nim připojilo dalších osm podniků.

Myší trus hned ve dvou restauracích

Například v CHIP bistro v Poličce našli inspektoři myší trus a plísně nejen v provozovně, ale také na chladicích zařízeních. Další restaurací, která měla problém s hlodavci, byla Asia-Imbic v České Kubici. Tam našli myší trus ve skladu. Navíc se inspektorům ani nelíbila špinavá kuchyně.

Čínskou restauraci Xin Tian Hao Jiu Jia v Praze zavřeli zase pro špatné hygienické podmínky na záchodech, hromadění odpadu, nečistoty v zařízení a celkově zanedbaný úklid.

Provozovatel potravin Javor v Brně skladoval sudy s vínem nejen v předsíňce záchodu, ale také rovnou v samotné místnosti s WC.

Je libo pizza s omítkou?

Club 333 má zase zákaz rozpékání zamražených polotovarů. V místnosti pro přípravu byly nevyhovující podmínky. Například se tam olupovala omítka, a tak personál nemohl zabránit kontaminaci potravin z vnějšího prostředí.

Plzeňské Hospůdce Kocábka inspektoři zavřeli kuchyni kvůli nečistotám a zanedbanému úklidu. V restauraci Na růžku v Českém Dubu zase skladovali sudy s pivem ve sklepních prostorách, kde byly nečistoty na stropech, stěnách a podlaze. Pražská restaurace Estrella má zavřený sklad kvůli plísním.

Smažák s rostlinným tukem

Státní zemědělská a potravinářská inspekce se zaměřila i na klamání spotřebitele. Provozovatelé restaurací totiž často falšují potraviny. Jako jeden příklad ze všech může posloužit podnik Maroko v Českých Budějovicích. Jde o uzenářství, řeznictví a i bufet. Nabízeli tam smažený sýr, ve kterém byla převážná část mléčného tuku nahrazena tuky rostlinnými. Jenže to pak už není sýr.

„Legislativa jasně stanovuje, že mléčné výrobky – např. sýr – nesmí obsahovat rostlinné tuky, respektive potraviny obsahující rostlinné tuky nesmí být označeny jako ,sýr‘,“ uvádí inspekce.

Každý z hříšníků má možnost nápravy. Státní potravinářská a zemědělská inspekce kromě zákazu používání určitých prostor dává provozovatelům čas na to, aby dali vše do pořádku.

Přehled provozoven, kde byl uložen zákaz užívání prostor, inspekce průběžně zpřístupňuje spotřebitelům prostřednictvím nové sekce Provozovny na portálu Potraviny na pranýři. Kromě podrobných informací o kontrolních zjištěních je tu i rozsáhlá fotodokumentace.

zauber ( 10. července 2015 11:46 )

Přesně tak. Šikmooký vietnamští šmejdi šmejdí den co den s dodávkami po Kauflandech a jiných supermarketech, kde ve velikém zkupují akční zboží. V našem městě jsem v posledních letech zaregistroval úbytek toulavých koček ve městě (a že jsme jich tu ještě cirka před 10 lety měli požehnaně). Možná to souvisí s rozmachem vietnamských bufetů. Nikdy jsem neviděl Vietnamce kupovat maso v masně ani v supermarketech. Potkanů je hodně jejich "nákup" je výhodný a udělat z potkana kuřecí specialitu není pro šikmovokáče žádný problém.

socky.z.blesku ( 9. července 2015 19:15 )

A co žereš ty ,že seš tak blbej , vyzkratovanej kašpare ?

decathlonova-matka ( 9. července 2015 17:26 )

kdy už ta blbá inspekce pochopí, že ty krysy u rákosníků nejsou nedopatřením, ale že z nich vařej výborný kung-pao

Zobrazit celou diskusi