Smrtící MERS v Česku? 30 lidí v karanténě, nakazit se mohl průvodce cestovky

Nákaza MERS, snímek ze Soulu  (Autor: ČTK)
Autor: simao - 
3. července 2015
08:31

V Česku se objevilo nové podezření na smrtící virus MERS! Nakazit se mohl český průvodce (33), který se vrátil nedávno z návštěvy Jižní Koreje. Kvůli tomu, že cestoval s autobusem plným Čechů, skončilo přibližně 30 lidí v karanténě.

„Jde o muže, který je z Ostravy. Je to průvodce cestovní kanceláře,“ uvedl ve vysílání České televize ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. „Ten muž byl asi týden na pobytu v Koreji. Vrátil se do České republiky 29. května s tím, že vlastně včera vyrážel jako průvodce CK na autobusový zájezd, který byl vypravován z Brna. Po hodině cesty v tom autobuse se mu udělalo nevolno,“ dodal.

„Byl vyšetřen, bylo zjištěno, že má 39 stupňů Celsia. Byl zjištěn ten podezřelý pobyt v Koreji,“ pokračoval v ČT Němeček. O dalším postupu rozhodl sloužící epidemiolog Krajské hygienické stanice v Ostravě. „Muž byl odeslán k hospitalizaci na infekční kliniku Nemocnice Na Bulovce,“ prozradil ministr.

V karanténě přitom skončilo kolem 30 lidí, kteří cestovali společně s průvodcem. „Hodinu pobýval s cestujícími v autobuse. Tam je třeba si uvědomit, že v klimatizovaném autobuse samozřejmě ten vzduch je cirkulován a to riziko onemocnění, kdyby to ten muž měl, není úplně nulové. Proto bylo rozhodnuto o karanténě cestujících,“ vysvětluje Němeček. Karanténa byla zřízena v blíže neurčeném hasičském objektu na Ostravsku. V případě projevení příznaků poputují i oni do Nemocnice Na Bulovce, případně do vojenského zařízení, zřízeného pro tyto účely.

Podle Němečkových informací mířil autobus někam do Polska. „Samozřejmě je to nepříjemné, když míříte na dovolenou a stane se vám toto,“ chápe Němeček, ale poukazuje dále na nezbytnost karantény. „Je těžké to odlišit od dalších respiračních onemocnění, kterých není v současné době málo,“ dodává ministr zdravotnictví.

Dnes odpoledne pak budou známy laboratorní výsledky, které potvrdí, nebo vyvrátí onemocnění MERS. Delegát byl v Soulu na soukromé cestě. V případě, že testy odhalí MERS, cestovní kancelář, pro kterou pracuje, se chystá vrátit peníze klientům za zrušený zájezd. 

Podezření na nákazu koronavirem MERS se v Česku neobjevilo poprvé. Již v červnu byl hospitalizován 25letý muž, který se také vrátil z Jižní Koreje. Trpěl teplotami a rýmou, nákaza se však nepotvrdila. Přesto jsou zdravotníci a hygienici obezřetní. Epidemie, která vypukla v Koreji letos v květnu, přinesla již tři desítky úmrtí, nakaženo bylo kolem 180 lidí. Problém je v tom, že na MERS zatím neexistuje účinný lék. Nákaza se sice zprvu projevuje jako běžné nachlazení, jenže se rozvíjí v závažné onemocnění plic, nakaženému hrozí i akutní selhání ledvin.

 

jardavozembouch ( 3. července 2015 14:17 )

Sice se do těch exotických zemí očkuje, ale séra neúčinkují proti všemu, navíc hafo těch potvůrek zmutuje, takže sérum je jaksi naprd. Sice mně lákají exotické dálavy, ale nejsem magor, abych si dobrovolně přitáhl nějaký zmutovaný virus. To radši prstem po mapě

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud