Francouzský atentátník nekomunikuje: Motiv jeho činu je stále nejasný

Autor: ČTK - 
28. června 2015
05:18

Jeden ze čtyř podezřelých, kteří byli zadrženi v souvislosti s pátečním atentátem u francouzského města Lyon, byl propuštěn. Hlavní podezřelý, řidič nákladního vozu Yassine Salhi, s vyšetřovateli nekomunikuje. Informovala o tom dnes podle agentury AP mluvčí pařížské prokuratury. Motiv činu podle ní také zůstává nejasný. Francouzský bezpečnostní kabinet se dnes rozhodl ponechat v platnosti nejvyšší bezpečnostní stupeň pro průmyslové podniky na jihovýchodě země. 

Pětatřicetiletý Salhi v pátek dodávkou zaútočil na sklad americké společnosti na výrobu technických a průmyslových plynů Air Products v průmyslové zóně Saint-Quentin-Fallavier asi 30 kilometrů jižně od Lyonu. Nyní je v policejní vazbě společně s manželkou a sestrou, zatímco další muž byl propuštěn, aniž proti němu bylo vzneseno jakékoli obvinění

Mluvčí pařížské prokuratury Agnes Thibaultová-Lecuivreová řekla, že vyšetřovatelé dosud nenarazili na nic, co by vysvětlovalo motiv činu nebo ukazovalo na případné zahraniční vazby útočníka. 

Podle francouzských protiteroristických zákonů může být podezřelý zadržován čtyři dny. Pak musí být buď propuštěn, nebo předběžně obviněn a poslán do vazební věznice. 

Samotný atentát se obešel bez obětí na životech, ale na místě se našla odříznutá lidská hlava a islámské nápisy. Obětí z uříznutou hlavou byl Sahliho 54letý zaměstnavatel, jeden z místních podnikatelů. 

Někteří analytici v této souvislosti v médiích vyjádřili pochybnosti, zda lze událost skutečně kvalifikovat jako teroristický čin; šlo podle nich možná o kriminální akt osobní msty. 

Úřady se nicméně verze teroristického aktu drží. Agentura AP s odvoláním na nejmenované francouzské činitele napsala, že Salhi pořídil "selfie" snímek s obětí, který pak poslal nejméně jednomu příjemci. Vyšetřovatelé se nyní snaží zjistit totožnost této osoby, která by podle zpráv médií měla být v Sýrii. 

Salhi dosud neměl záznam v trestním rejstříku, ale policie jej zařadila mezi sledované osoby v letech 2006 až 2008 pro podezření, že se dal na cestu radikálního islámu. 

Sahli, jenž má alžírského otce a marockou matku, žil s manželkou a třemi dětmi v přízemí udržovaného obytného domu na lyonském předměstí Saint-Priest, kam se přestěhoval před několika měsíci. 

Místní obyvatelé ho rozhlasové stanici Europe 1 popsali jako zdvořilého, vždy nápomocného, ale také velmi uzavřeného souseda. Nosil prý "diskrétní" vousy a občas hrával fotbal s dětmi. 

Jeho žena francouzskému rozhlasu řekla, že nechápe, jak mohl manžel atentát spáchat. "Jsme normální muslimové, dodržujeme ramadán," podotkla. 


    

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud