Nehodu gripenu v Čáslavi způsobil pilot: Brzdil i akceleroval zároveň

Autor: ČTK - 
25. června 2015
20:40

Nehodu gripenu maďarské armády při cvičení v Čáslavi způsobil jednoznačně pilot. Tvrdí to maďarský zpravodajský server Index.hu s odvoláním na vojenský zdroj, podle něhož bylo příčinou havárie to, že velitel stroje během přistávacího manévru současně brzdil i akceleroval, a proto se mu nepodařilo včas zastavit.

Stíhací letoun JAS-39 Gripen havaroval na letišti v Čáslavi 15. května během přistání, když se mu nepodařilo zastavit, a skončil vážně poškozený mimo přistávací plochu. Oba piloti se katapultovali.

Zdroje webu index.hu z prostředí armády potvrdily, že během přistání se vypnula elektronika. Pilot měl proto přepnout na manuální ovládání a ubrat „plyn“, což se ale nestalo. Stroj pilotoval jeden z nejzkušenějších maďarských stíhacích letců generál Csaba Ugrik.

Ministr obrany Csaba Hende začátkem června při slyšení v parlamentu řekl, že zatím není známo, co havárii gripenu způsobilo. Náčelník generálního štábu maďarské armády Tibor Benkő v jednom rozhovoru poskytnutém deníku Magyar Hírlap tvrdil, že během přistání se pokoušeli brzdit oba piloti, stroj ale přesto vyjel z dráhy.

„Zda tuto událost zavinila technická závada, selhání člověka, nějaké neznámé okolnosti, nebo všechny tyto faktory dohromady, se uvidí až po skončení vyšetřování,“ řekl tehdy Benkő. Zároveň ovšem prohlásil, že už dosavadní stav vyšetřování jednoznačně vyloučil spojitost mezi havárií gripenu v Čáslavi a pozdější nehodou v Kecskemétu.

 

 

osetrovatel_pavla219 ( 25. června 2015 22:22 )

...během přistání se vypnula elektronika... Tak to je fakt super dokonalý stroj. Příště mu třeba při startu upadne křídlo. Nebo kabina s posádkou.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud