Možná i vaše auto do týdne zanikne. 716 tisíc vozů má problém s doklady

Policejní silniční kontrola
Policejní silniční kontrola  (Autor: Profimedia)
Autor: sou - 
23. června 2015
18:00

Přes 716 tisíc aut není stále přehlášeno na své majitele a ministerstvo dopravy bije na poplach. Čas na nápravu se přitom lidem už rychle krátí. Pokud vůz nepřehlásí do 30. června, můžou o něj přijít úplně. Bude totiž veden jako auto v zániku a už nepůjde přihlásit zpět.

Dřívější praxe takzvaného polopřevodu automobilů komplikovala práci policistům. Auta ze sebe odhlašovali staří majitelé, ale ti noví je už na sebe nepřihlásili. Od letošního ledna právě těmto řidičům odtikává půlroční lhůta na přihlášení vozidel. Čas jim vyprší příští úterý, 30. června.

Podívejte se do technického průkazu, radí Ťok

„Pokud si majitelé vozidel nejsou jistí, zda se jich tento problém týká, mají jednoduchou pomůcku: V malém technickém průkazu by měli mít uvedeno své jméno, pak je auto převedené. Pokud v něm mají ještě jméno předchozího vlastníka vozidla, měli by zbystřit a přihlásit auto na sebe, tak aby ho mohli nadále provozovat, řekl ministr dopravy Dan Ťok.

A jak vypadá v praxi dokončení registrace u konkrétního vozu? Se žádostí na obecním úřadě předložíte občanský průkaz či jiný doklad totožnosti, doklady k vozidlu, jako jsou technický průkaz a osvědčení o registraci vozidla, doklad o pojištění, protokol o evidenční kontrole a doklad o platné technické prohlídce. Tím máte vše splněno.

Tisícové pokuty a nehody už jen z vlastní kapsy

Po 30. červnu bude vozidlům, u kterých majitel nedokončí registraci, udělen papírový zánik. A auto, které není, nemůže mít ani pojistku. Pokud tedy řidič nabourá, je dost možné, že si veškerou škodu bude muset zaplatit ze své kapsy. Pokud bude mít štěstí a „jen“ ho s jeho nezaregistrovaným vozem nachytá policie, hrozí mu až několikatisícová pokuta.

aldebar ( 29. srpna 2015 08:50 )

Už teď jsou plný Bazoš, annonce a ostatní servery plné pochybných inzerátů na auta bez papírů, stočených, bouraných, a teď tohle..Zlatě jít do velkého autobazaru. Tohle ještě bude pro spoustu lidí problém..

gabreta ( 23. června 2015 19:46 )

To je fakt. Ale zase si docela dlouho můžeš počkat na opravu nebo rovnou generálku!!

pandrholc ( 23. června 2015 19:12 )

musim s cojetoza souhlasit, z toho jsem mel moznost zazit tak asi nejlepsi bazar, s papirama ma pravdu, neni nic horsiho nez cekat na auto a nebo na papiry

cojetoza ( 23. června 2015 18:21 )

Já mezi ně naštěstí nepatřím. Jednak AAA dodali doklady hned a ještě jsem se tam na toto ptal a tím mi ušetřili spoustu času.

Zobrazit celou diskusi