Zemřel "pan kapitalista" Petr Otava. Miliardář se neprobral z umělého spánku

Autor: dv - 
8. 6. 2015
14:31

Zemřel jeden z nejvýraznějších kapitalistů Česka, podnikatel Petr Otava (†65). Rád pil, hodně kouřil, píše portál motejlek.com. Otava minulý týden zkolaboval a do neděle 7. června byl v umělém spánku, v nemocnici ale zemřel.

Chuďas to nebyl, přestože byl podle Forbesu v žebříčku českých miliardářů za rok 2014 „až“ na 13. místě, operoval údajně majetkem v hodnotě 8,6 miliardy korun.

Otava byl jedním z uhlobaronů, kteří stáli před soudem kvůli údajnému tunelování ostravské důlní společnosti OKD, jejímž byl jedním ze spolumajitelů spolu s Viktorem Koláčkem a Janem Przybylou. Původně mu hrozilo osm let basy, Krajský soud v Hradci Králové nakonec nenašel dost použitelných důkazů a všechny tři muže zprostil obžaloby. Otava a Koláček pak firmu prodali v roce 2004 Zdeňku Bakalovi.

Petr Otava a Viktor Koláček na valné hromadě v roce 2000.Petr Otava a Viktor Koláček na valné hromadě v roce 2000. | ČTK

Otava byl podle všeho také otec jaksepatří. Jeho syn Petr Otava (34), obchodní ředitel OKD, nedávno zbohatl během jednoho týdne. Získal akcie New World Resources za 47,8 milionu korun, ale jejich hodnota se po týdnu vyšplhala na 56 milionů korun. Jeho roční plat je prý i s prémiemi asi 20 milionů korun. „Postavení Otavy mladšího v OKD naznačuje, že rodina má v černouhelné společnosti mnohem větší vliv, než by se mohlo zdát,“ glosoval situaci novinář Miroslav Motejlek v Týdnu.

Petr Otava starší byl kdysi v OKD vlivným mužem. Jeho stopy zůstaly také ve společnostech MTX CZ, Metalimex, Al Invest Břidličná, Měď Povrly, Sardona Finance a OKK Koksovny nebo Coal Mill.

Až 8 let kriminálu hrozilo třem mužům, kteří se podíleli na privatizaci části OKD v roce 2004.Až 8 let kriminálu hrozilo třem mužům, kteří se podíleli na privatizaci části OKD v roce 2004. | archiv Blesku

Podle informací ze světa byznysu si brousil v poslední době zuby na nákup dvou dolů od OKD zpátky do svého vlastnictví... 

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

prycsvladou ( 11. června 2015 11:58 )

 o jednoho poctiveho a kristalove cisteho min pakaz zlodejska

junkiexl ( 9. června 2015 20:10 )

Drzi tu cigaretlu jaj jakysi homo! Mozna mel miliardy, ale na manikuru a zubniho hygienika nemel. Divat se na jeho nehty a zuby je peknej hnuj. Fuj tajxl!

liskabystrouska ( 8. června 2015 20:40 )

pakáž jedna zlodejská at se uchlastají a ukouří

joudajoudovy ( 8. června 2015 19:49 )

souhlas.... bohuzel, nekdo muze , jiny ne. kdyz na svem pozemku nakopnu zlatou zilu nebo naftu, stat to zabere. kdyz na svem pozemku najdu poklad, musim to statu odevzdat a muj pozemek projde archeologickym pruzkumem. a uhlobaron bakala, ten si muze zabrat i hornicke byty, ktere puvodne nebyly predmetem privatizace.

zada ( 8. června 2015 19:44 )

na všechny dojde, aspoň jedna spravedlnost

Zobrazit celou diskusi
Další videa