OKD na prodej? Společnost se na tuto variantu připravuje

Firma NWR, v které má podíl i Zdeněk Bakala, se připravuje na možný prodej OKD
Firma NWR, v které má podíl i Zdeněk Bakala, se připravuje na možný prodej OKD  (Autor: archiv Blesku)
Autor: ČTK - 
2. července 2014
10:08

Těžební společnost NWR, v níž má podíl Zdeněk Bakala, se připravuje na možný prodej problémového černouhelného dolu OKD. Prodej by nastal v případě, že by se NWR do září s věřiteli nedohodla na podmínkách oddlužení ztrátové firmy.

Prodej dceřinných společností podle ředitele vnějších vztahů Petra Jonáka není konečnou variantou. Pravděpodobně prý dojde spíše k dohodě s věřiteli.

"Členové představenstva však samozřejmě mají zodpovědnost být připraveni na všechny možnosti a reagovat na všechny představitelné scénáře vývoje," dodal. Žádný ze scénářů ale podle Jonáka nebude mít dopad na každodenní provoz OKD a polské Karbonie.

Akcie NWR se obchodují na pražské burze, po ranním oznámení začala jejich cena strmě klesat.

NWR utrpěla těžké ztráty kvůli poklesu cen uhlí na světových trzích. Navrhla proto majitelům dluhopisů restrukturalizaci dluhu a vydání nových akcií. Začátkem června firma uvedla, že podle dohody s věřiteli by její zadlužení mělo klesnout o 325 milionů na 450 milionů eur (12,4 miliardy Kč) a plánuje navýšit kapitál o 185 milionů eur.

Společnost OKD, která čelí ekonomickým potížím, loni v září oznámila, že zavře Důl Paskov. Zástupci firmy tehdy uvedli, že ponese-li náklady útlumu jen OKD, zavře důl k 31. prosinci 2014. V Dole Paskov pracuje zhruba 2500 lidí.

Vláda na počátku června s NWR podepsala dohodu o státní pomoci v souvislosti s útlumem těžby v Dole Paskov. Těžba by podle dohody státu s NWR měla pokračovat do konce roku 2017. Vláda zaplatí 600 milionů korun na sociální programy horníků.

NWR patří téměř ze dvou třetin skupině BXR, v níž má zhruba poloviční podíl podnikatel Zdeněk Bakala.

aluman ( 3. července 2014 17:20 )

Bohužel při současných cenách uhlí a náročné vytěžitelnosti zbytků uhlí konkrétně v dole Paskov, by se těžba nerentovala za žádných podmínek jelikož i základní náklady na těžbu převyšují hodnotu vytěženého uhlí, které navíc nejde na odbyt. Jinde to není o moc lepší a horší se to.

123automobil ( 3. července 2014 07:14 )

123automobil ( 3. července 2014 07:14 )

123automobil ( 3. července 2014 07:13 )

123automobil ( 3. července 2014 07:13 )

Zobrazit celou diskusi