Zákaz kouření v restauracích! Platit by měl začít už příští rok

Autor: ČTK - 
3. června 2015
11:51

Od začátku příštího roku by měl v Česku platit úplný zákaz kouření cigaret v restauracích, na koncertech a tanečních zábavách. Příslušný návrh zákona dnes schválila vláda. Norma také zakazuje prodej cigaret a alkoholických nápojů v automatech a zavádí i další opatření na omezení spotřeby tabáku a alkoholu.

Stejná omezení jako pro tabákové výrobky mají platit i pro elektronické cigarety a bylinné výrobky ke kouření. Zapálit si je by nemělo být možné ani v kinech, divadlech, sportovních halách, školách, dopravních prostředcích, krytých nástupištích a přístřešcích na zastávkách. Upravit se má i prodej tabákových výrobků a alkoholu na internetu.

Návrh zákona počítá také s tím, že na nápojových lístcích bude muset být jeden nealkoholický nápoj levnější než pivo. Zpřísňuje také sankce za porušení zákona. Například pokud by na diskotékách, v barech a v dalších provozovnách byly opilé děti, byl by podnik okamžitě na dva dny zavřen.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) v materiálu pro vládu vyčíslil celospolečenské náklady na užívání alkoholu, tabáku a nelegálních drog na 56,2 miliardy korun ročně. Z toho 33,1 miliardy připadá na tabák, 16,4 miliardy na alkohol a 6,7 miliardy na drogy.

„Pokud by se podařilo snížit spotřebu tabáku o pět procent, klesnou příjmy státního rozpočtu o 2,1 miliardy korun. Pro zdravotní a sociální resort by to ale znamenalo díky poklesu nemocnosti, invalidity a úmrtnosti na následky užívání legálních i nelegálních drog úsporu 5,5 miliardy korun ročně,“ uvedl ministr.

Zákaz nalévání alkoholu dětem a mladistvým je už v platném zákoně z roku 2005 a Němeček ho do svého návrhu přebírá. Podle starší normy se také nesmí kouřit ve veřejných budovách, vlacích, na nádražích a zastávkách. Restauratéři si zatím mohou vybírat, zda se v jejich zařízení bude kouřit, musí však zajistit oddělené prostory kuřácké a nekuřácké.

salto ( 4. června 2015 09:11 )

Kde je ta prašivá neviditelná ruka trhu? Kde je svoboda podnikání? Kuřáci ať si hulej jak chtějí a nekuřáci ať choděj do nekuřáckých hospod. Je zajímavé, že svoje zákazníky si našly jak kuřácké, tak i nekuřácké restaurace, tak proč se v tom pořád hrabeme? Myslím si že zparchantělá legislativa ČR potřebuje úplně jiné impulsy a zákony, než je plané tlachání jestli se bude v putyce hulit, či ne

tgbg ( 3. června 2015 17:06 )

Zákaz měl platit ihned. Stejně jako zákaz komoušů. Pak už se s tím nedá nic dělat.

e.44 ( 3. června 2015 14:24 )

Tak budou chodit kuřáci do klubů a restaurace ostrouhaj, to je jednoduchý. Čech je tvor přizpůsobivý. Ale lidi by si měli uvědomit, že jde o diskriminaci určité skupiny lidí a o porušení pravidel volného trhu a to že tomu mnozí tleskají a ostatní si to nechají líbit, je cesta do pekla totálního útlaku a nesvobody, která časem smete všechny, jelikož když to projde, nebude to zdaleka poslední diskriminační zákon, ty další se dotknou všech a každého a nikomu se to nebude líbit, jenže bude pozdě. Když se lidé nevzepřou na začátku, pak už bude pozdě.

fortun ( 3. června 2015 13:51 )

joanna

fortun ( 3. června 2015 13:45 )

Ještě tak zakázat všem psům, aby srali na veřejném prostranství a budu spokojená

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud