Úterý 27. února 2024
Svátek slaví Alexandr, zítra Lumír
Oblačno 11°C

Tažení proti množírnám: Týrání psů by mělo zabránit povinné čipování

Poslanec Radim Fiala se vydal do boje proti množírnám psů.
Poslanec Radim Fiala se vydal do boje proti množírnám psů.  (Autor: Facebook)
Autor: simao - 
27. května 2015
14:34

Jak ukončit utrpení pejsků v množírnách? Všichni psi mají být povinně označeni mikročipem a zaznamenáni v registru. S takovým návrhem nyní přišel poslanec Radim Fiala, šéf Ústřední komise pro ochranu zvířat.

Do boje proti komerčním chovům psů vytáhl poslanec Radim Fiala společně s Českou kynologickou unií a neziskovkou Animal Eye. Navrhují centrální databázi psů, která by měla být uzákoněna.

Jak se do ní nejlepší čtyřnozí přátelé člověka dostanou? Po povinném očipování. Centrální registr je podle navrhovatelů věc, která by měla množírnám zatnout tipec. A zároveň pomoci veterinářům či ohlídat třeba i to, aby feny nečekaly štěňata příliš často.  

„V důsledku prosazení našeho návrhu prohraje pouze jedna strana: lidé, kteří týrají zvířata, a lidé, kteří si z bezcitného zacházení se psy a kočkami udělali tvrdý business,“ uvedl poslanec Fiala. Zároveň tvrdí, že cena čipů by měla postupně klesat.

Čipování psů již v některých městech a obcích na základě místní vyhlášky funguje. Probíhá tak, že se k dodávanému čipu přibaluje jednorázový aplikátor. Mikročip je zhruba centimetr dlouhý a milimetr široký.

„Cílem návrhu je identifikovat konkrétního psa a jeho majitele, což by mělo nejenom usnadnit provádění kontrol kompetentních orgánů, ale také vést k úsporám nákladů obcí při nálezu psů a navýšit příjmy územních samospráv z výběrů poplatku ze psů,“ dodal právník Animal Eye Martin Doležal.

joudajoudovy ( 27. května 2015 15:58 )

ja bych mu dal prilezitost... mozna se zacne zajimat i mnozirny etnika z pravlasti indie i vylodejicich se africanu a arabu. zde neni tajemstvim, ze 2x do roka lze rodit a sourozenci jsou od sebe 10-11mesicu.

Zobrazit celou diskusi