Skandál v Ústí: Úředníci poslali opuštěné děti z Klokánku do pasťáku!

Autor: ČTK ljš - 
21. 5. 2015
16:03

Ničím se neprovinily, a přesto skončily ve výchovném ústavu mezi průšviháři! Ústecký okresní soud vyhověl požadavkům úředníků a přemístil osm dětí ze zdejšího Klokánku do výchovného ústavu na Karlovarsku. A to jenom proto, že prý byly v zařízení moc dlouho.

Na případ upozornil Fond ohrožených dětí, který má pochybnosti o tom, zda tři chlapci a pět děvčat ve věku od jednoho roku do patnácti let budou mít v ústavu vyhovující podmínky. Podle mluvčí ústeckého magistrátu Romany Macové neměl úřad jinou možnost a zařízení na Karlovarsku bylo jediné, které bylo ochotné přijmout všechny děti.

Soud rozhodl předběžným opatřením o přemístění dětí v úterý, ve středu byly převezeny na Karlovarsko. Děti byly v ústeckém Klokánku od loňského dubna. Jde o skupinu sourozenců ze dvou rodin. V Klokánku skončili proto, že rodiče pro ně neměli odpovídající podmínky a nebyli schopni jim zajistit odpovídající péči. "Za pobytu v Klokánku, který jim poskytl náhradní rodinné zázemí, nebyly s dětmi žádné problémy, řádně docházely do školy, jejich zdravotní stav byl dobrý, což zkonstatoval i okresní soud," řekla předsedkyně Fondu ohrožených dětí (FOD) Marie Vodičková.

Návrh na přemístění dětí podal podle Macové ústecký magistrát proto, že uplynula lhůta, po kterou děti mohly být zařízení pro akutní pomoc. "Uplynula zákonná lhůta, po kterou mohly děti být v Klokánku. Bylo proto nutné to řešit," řekla Macová.

Vodičková zpochybňuje, že bude ve výchovném ústavu o děti řádně postaráno. "Je třeba se ptát, zda v ústavu na Karlovarsku, do něhož byly včera přemístěny, jsou skutečně na správném místě, zejména pak děvčátka. Jak lze dohledat na internetu, jedná se o zařízení pouze pro chlapce, s režimem, který rozhodně nepřipomíná vlídné rodinné prostředí Klokánku," doplnila Vodičková. Podle Macové jiné zařízení nebylo ochotné umístit všech osm dětí. "Bylo to jediné zařízení, které bylo ochotné přijmout celou skupinu dětí, aby nemusely být oddělené od sebe. Bez ohledu na to, zda jde o chlapce či děvčátka, bez ohledu na jejich věk. Prvořadým cílem bylo děti, které jsou na sebe zvyklé, neoddělovat," doplnila Macová. Umístění dětí do výchovného ústavu je podle ní dočasným řešením. "Sociální pracovníci intenzivně pracují s rodinou," dodala Macová.

Klokánky se potýkají s existenčními problémy. Média už dříve informovala, že FOD dluží státu na zdravotním a sociálním pojištění svých 600 zaměstnanců 22 milionů korun. Ve 22 klokáncích nyní žije kolem 450 dětí, žádné z nich by podle zástupců ministerstva práce a sociálních věcí nezůstalo v případě bankrotu fondu na ulici.

Cílem Klokánku je nabídnout dětem namísto ústavní výchovy přechodnou rodinnou péči na dobu, dokud se nemohou vrátit zpět do své rodiny, nebo dokud pro ně není nalezena trvalá náhradní rodinná péče. Pokud by byla zařízení zavřena, děti by šly do pěstounské či ústavní péče.

Doporučujeme
jiznicechy ( 21. května 2015 17:57 )

No já nevím, zda to dělá kvůli korytu - ale silně pochybuji. Ona už za minulého režimu si adoptovala 8 dětí a to takových, které nikdo nechtěl. Takže před ní klobouk dolů. Byla by schopná se uživit jinak na rozdíl od mnohých.

japome ( 21. května 2015 16:50 )

ten nadpis SKANDÁL jaký skandál????? to jsme chtěli nebo snad né??? ÓOO díky , díky a hlavně, že máme banány

tgbb. ( 21. května 2015 16:31 )

 Soudružka komunistická prokurátorka Vodičková má prostřednictvím opuštěných dětí pěkné koryto.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa