Úterý 28. března 2023
Svátek slaví Soňa, zítra Taťána
Oblačno, sněžení 4°C

Ruská raketa s mexickou družicí se zřítila! Jen devět minut po startu

Ruská raketa Proton-M se devět minut po startu zřítila.
Ruská raketa Proton-M se devět minut po startu zřítila.  (Autor: EPA)
Autor: ČTK - 
16. května 2015
12:30

Ruská nákladní raketa Proton-M, která v sobotu ráno odstartovala z kazašského kosmodromu Bajkonur s mexickou spojovací družicí na palubě, brzy po startu havarovala. Oznámila to ruská média s odvoláním na kosmickou agenturu Roskosmos. Trosky údajně dopadly v okolí sibiřského města Čita, ale úřady tuto informaci dosud nepotvrdily.

Raketa odstartovala v 7:47 středoevropského času a zhruba o devět minut později došlo podle agentury TASS k „nestandardní situaci“. Stalo se tak asi minutu před oddělením třetího stupně rakety od části s mexickou družicí MexSat-1.

„Došlo k nestandardní situaci, reportáž skončila,“ uvedl na stránce Roskosmosu komentátor letu. Podle agentury Interfax se ve 498. vteřině letu nouzově vypnul motor třetího stupně.

Předchozí start rakety Proton-M se odehrál 19. března a raketa vynesla na oběžnou dráhu ruskou spojovací družici. O rok dříve Proton-M s družicí stejného typu shořel v atmosféře.

Mexickou družici o váze 5,4 tuny vyrobila americká firma Boeing. Měla sloužit potřebám národní bezpečnosti i civilním a humanitárním programům. Na oběžné dráze měla setrvat 15 let.

Další lety raket Proton byly pozastaveny do vyšetření příčin dnešní havárie, což podle agentury Interfax může trvat několik týdnů až měsíců. Start rakety s britskou družicí plánovaný na počátek června bude odložen.

 

 

marais ( 17. května 2015 10:40 )

Kdopak jim to asi maří???????? že by James Bond?

dynaty ( 17. května 2015 08:50 )

jistě, protože ten ruksak byl MOC těžký

dynaty ( 17. května 2015 08:47 )

se někdy zadaří no

dynaty ( 17. května 2015 08:44 )

tak mi to odpusťte no......

tgbg ( 17. května 2015 08:34 )

Rusáckým fašistickým mongolům zase nevyšel záměr terorizovat a špiclovat celý svět. Neumí nic vyrobit a na co šáhnou to zk*rví.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa