Středa 7. června 2023
Svátek slaví Iveta / Slavoj, zítra Medard
Oblačno, bouřka 21°C

Požár v jaderné elektrárně: Do řeky unikly tisíce litrů oleje!

Autor: ČTK, shp - 
11. května 2015
07:17

Požár, panika a únik oleje! Tak to vypadá po nehodě v jaderné elektrárně Indian Point u New Yorku. Do řeky Hudson se z poškozeného transformátoru vylily tisíce litrů oleje. Část jaderné elektrárny je stále mimo provoz a záchranné týmy se pokoušejí zastavit únik oleje a vyčistit řeku.

„Není pochyb o tom, že do řeky Hudson unikl olej. Kolik ho přesně je, nevíme,“ řekl guvernér státu New York Andrew Cuomo. Vyčištění řeky podle něj potrvá až dva dny. Mluvčí místní jaderné správy odhadl množství uniklého oleje z transformátoru na tisíce litrů.

Transformátor, který je dále od reaktorů, postihl dvakrát požár, který se vždy podařilo rychle uhasit. Nikdo nebyl zraněn a neunikla žádná radioaktivita. Příčina nehody se teprve vyšetřuje. „Veřejnost v žádný moment nebyla v ohrožení,“ ujistila společnost Entergy s tím, že nehoda transformátoru se stala vně jaderné zóny.

Cuomo ale zdůraznil, že situaci bere velmi vážně. Naštěstí se nejednalo o závažnou situaci. Nic ale neberu na lehkou váhu, zvlášť když se jedná o tuto elektrárnu,“ řekl guvernér. V poslední době bylo podle něj v tomto provozu více mimořádných situací.

Elektrárna Indian Point se nachází asi 65 kilometrů severně od města New York. Zařízení tvoří tři reaktory, v provozu jsou ale jen dva. Reaktor číslo jedna byl před lety kvůli nevyhovujícímu záložnímu systému nouzového chlazení trvale odstaven.

panda82 ( 11. května 2015 08:59 )

po nehodě v jaderné elektrárně… A to se děje v emerice, jak to se mohlo stát, no ne

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa