Alžběta II., Charles i Cameronovi na mši a přehlídce: Nad hlavami se jim prohnaly stíhačky

Autor: ČTK - 
11. května 2015
00:15

Nejen v Moskvě měli o víkendu přehlídku. V Londýně však k akci připomínající 70 let od konce druhé světové války přistoupili přece jen střídměji a rozhodně nešlo o demonstraci moci. Vedle promenády vojáků a veteránů se uskutečnila i mše, na které nechyběla královna Alžběta II. s manželem Philipem, princ Charles s Camillou či pan a paní Cameronovi.

Británie si v neděli oslavami v Londýně připomněla 70. výročí konce druhé světové války v Evropě. Královna Alžběta II. a další hodnostáři se spolu s tisícovkou válečných veteránů a jejich rodin zúčastnila děkovné mše ve Westminsterském opatství.

Poté se davy lidí odebraly sledovat vojenskou přehlídku, kterou završil přelet historických letadel, uvedla BBC. Královna sledovala děkovnou mši, kterou vedl arcibiskup z Canterbury, spolu s princem Charlesem a jeho ženou byl přítomen rovněž čerstvě znovuzvolený premiér David Cameron s manželkou.

Mše se zúčastnili i zástupci spojenců z druhé světové války a země britského Společenství, které bojovaly po boku Londýna. Po mši se konala slavnostní vojenská přehlídka, která procházela od Westminsteru po Buckinghamský palác. Nad ní přelétala letadla Spitfire a Hurricane, která vyhrála nad německým letectvem bitvu o Anglii a přispěla k porážce Německa v celé válce.

Už v sobotu večer se veteráni a další účastníci oslav shromáždili v londýnské vládní čtvrti Whitehall na galapředstavení. K viděni byli hudební a taneční čísla ze 40. let v podání současných interpretů. Vrcholem večera bylo podle BBC emocionálně nabité vystoupení herečky Jane Horrocks – ta přečetla poslední dopis poručíka George Morrisona, který došel jeho matce po jeho smrti.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud