Jak se Kajínek změnil za mřížemi. Jeho advokát má prý nové důkazy

Autor: simao, ČTK - 
9. května 2015
13:25

Jiří Kajínek sedí na Mírově, odpykává si tam doživotní trest za dvojnásobnou vraždu. Jeho advokát však doufá v obnovu procesu. Má prý nové důkazy. O co se jedná, to neprozradil. Samotný Kajínek přitom Primě zaslal fotky, jak dnes vypadá.

Je odsouzený za dvojnásobnou vraždu a sedí v mírovské věznici, odkud přitom v roce 2000 utekl. Dopadli ho tehdy po čtyřiceti dnech v Praze.

Jiří Kajínek z ní zaslal Krimi zprávám FTV Prima své současné fotografie, na kterých je vidět, jak ho pobyt za mřížemi změnil. Vedle toho Krimi zprávy upozornily na to, že jeho advokát Tomáš Zejda sepisuje návrh na obnovu řízení. "Doufám, že se mi to podaří do příštího týdne," řekl Zejda, který prý má nové důkazy a ty hovoří jasně v Kajínkův prospěch.

"Nechci hovořit v tom smyslu, že je to nějaká senzace. Není to senzace. Myslím si, že to je důkaz, který má svoji váhu a který by alespoň z části mohl vést k tomu, že by ten výrok rozsudku mohl být příznivější, než byl," dodal Krimi zprávám Kajínkův advokát. 

Jiří Kajínek poslal Krimi zprávám FTV Prima své aktuální fotky z Mírova. Jiří Kajínek poslal Krimi zprávám FTV Prima své aktuální fotky z Mírova. | Krimi zprávy FTV Prima

Jenže neúspěšných žádostí o obnovu procesu již bylo v Kajínkově případu několik. Jak FTV Prima upozornila, proti je i ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO). "Je to vězeň odsouzený spravedlivě na doživotí," argumentoval Pelikán v pořadu Partie. Kajínkův případ přitom již postupně řešily všechny stupně soudů v Česku. Naposledy zamítl Kajínkovu stížnost kvůli mírnější věznici letos v dubnu Krajský soud v Olomouci.

Výběr hlavních událostí kolem případu Jiřího Kajínka

30. května 1993 - Jiří Kajínek, v té době na útěku z vězení, zastřelil pod plzeňskou věznicí Bory podnikatele a jeho bodyguarda, jehož bratr, další bodyguard, jako jediný střelbu přežil. Vraždu údajně objednal další podnikatel.

8. února 1994 - Kajínka dopadla pražská zásahová jednotka.

29. září 1995 - Kajínek byl obžalován z dvojnásobné vraždy.

23. června 1998 - Krajský soud v Plzni uznal Kajínka vinným z dvojnásobné nájemné vraždy a pokusu o vraždu a odsoudil ho na doživotí.

23. února 1999 - Vrchní soud v Praze Kajínkův trest potvrdil.

29. října 2000 - Kajínek uprchl z věznice Mírov na Šumpersku. Policie ho zadržela 8. prosince 2000 v Praze 5.

2. února 2001 - Vicepremiér Pavel Rychetský uvedl, že v případu podal k Nejvyššímu soudu (NS) stížnost pro porušení zákona. NS ji zamítl.

10. října 2001 - Ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš podal v případu ústavní stížnost. Ústavní soud (ÚS) se jí nezabýval.

Září 2002 - Kajínek podal žádost o milost prezidentu Václavu Havlovi. Ministr spravedlnosti Rychetský milost nedoporučil.

Říjen 2003 - Kajínkův právní zástupce se obrátil kvůli nesrovnalostem v kauze na úřad ombudsmana. Ten uvedl, že soudní rozhodnutí přezkoumávat nebude.

26. ledna 2004 - V kauze se objevil nový svědek. Televizi Nova řekl, že z cely viděl střelbu pod věznicí Bory. Svědek, tehdejší vězeň, vylíčil okolnosti zločinu jinak, než je popsaly v rozsudku soudy. Kajínek vzápětí požádal o obnovu procesu.

8. dubna 2004 - Inspekce ministra vnitra opětovně neprokázala podezření, že někdo z policistů byl zapleten do nájemných vražd.

23. září 2004 - Plzeňský krajský soud zamítl Kajínkovu žádost o obnovu procesu.

21. února 2005 - Vrchní soud v Praze zrušil verdikt plzeňského soudu a vrátil mu věc k novému projednání.

8. března 2006 - Plzeňský krajský soud žádost o obnovu řízení opět zamítl.

30. června 2006 - Kajínkovu žádost o obnovu procesu zamítl i vrchní soud a v říjnu 2007 také Ústavní soud.

3. srpna 2006 - Ministr spravedlnosti Pavel Němec podal k NS stížnost pro porušení zákona. NS ji zamítl.

4. srpna 2010 - Premiéru měl celovečerní film Kajínek, inspirovaný příběhem Jiřího Kajínka.

28. března 2011 - Senát Krajského soudu v Plzni zamítl žádost Kajínkova advokáta o obnovu procesu. Verdikt posléze potvrdil Vrchní soud v Praze i Ústavní soud.

15. dubna 2013 - Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) odmítl podat stížnost pro porušení zákona v Kajínkově kauze, o kterou ho odsouzený žádal.

5. února 2015 - Šumperský okresní soud zamítl Kajínkovu žádost o přeřazení z věznice s ostrahou do věznice s dozorem.

23. března 2015 - Krajský soud v Olomouci zamítl Kajínkovu stížnost proti rozhodnutí šumperského soudu, který jej odmítl přeřadit do mírnějšího typu věznice.

babana ( 9. května 2015 16:43 )

To smrdělo od krajského soudu až na ministerstvo spravedlnosti, kde několik ministrů podalo v jeho prospěch mimořádné opravné prostředky (SPPZ, US) a soudy je vždy "zazdily"... Dějiny naší justice snad ani nepamatují v jednom případě tolik různých ministrů, kteří podali ve prospěch odsouzeného stížnosti.

babana ( 9. května 2015 16:39 )

S tím se dá souhlasit. Jde to i tak říci, že objektivní a spravedlivé řízení a rozsudek to není a KS moc dobře ví, proč se zuby nehty brání tomu, aby to projednal soud v jiném kraji.

babana ( 9. května 2015 16:36 )

V roce 2013 byla na osobu umístěnou ve vězení tato tabulková norma na jednotlivé potraviny, např. 90 g masa, 250 g brambor, 160 g rýže, 200 g těstovin, 160 g houskového knedlíku. Tedy pokud byl oběd maso s rýží, vycházet by to mělo 90g/160g. Samotná částka na stravu v té době ovšem všude činila přibližně 50 Kč na den, tedy 1 500 Kč za měsíc. Právě touto částkou je omezena maximální výše nákladů, které vězeň za pobyt hradí. Platí si tedy pouze stravné, které je v porovnání s nemocniční péčí poloviční. Co do uváděného "vyžrání" je třeba dodat, že mají-li prostředky, mohou si jídlo dokupovat, tedy těžko toto jednoznačně hodnotit. Pro doplnění k danému roku: Vězni si při výkonu trestu mohou vydělat dle zařazení v jednom ze tří tarifů, který stanoví výši hrubé pracovní odměny odsouzených na základě zákoníku práce. Do příslušného tarifu jsou vězni zařazeni dle dosažené kvalifikace. Do první, nejnižší skupiny, jsou zařazeni vězni, kteří vykonávají práci, pro jejíž výkon není potřebná žádná odborná kvalifikace. Ti dostávají odměnu ve výši 4 500,- Kč. Ve druhé skupině jsou zařazeni vězni vykonávající práci, která si žádá vyučení v oboru nebo jinou odbornou kvalifikaci. Platové ohodnocení v této skupině činí 6 750,- Kč. Třetí skupina zahrnuje vězně vykonávající samostatně zvláště náročné a specializované práce vyžadující zpravidla vyšší než úplné střední vzdělání nebo vyšší než úplné střední odborné vzdělání. Taková práce je hodnocena platem ve výši 9 000,- Kč. Pro srovnání, minimální mzda v ČR (2012)činí 8000 Kč a průměrná mzda na konci roku 2012 byla 27 170 Kč.

zauber ( 9. května 2015 15:55 )

Česká justice stojí na hliněných nohách, korupce, pletich a šmelení něco za něco. Ostatně, jako celá naše politická scéna. Kájínek je jednou z obětí tohoto režimu. On skutečně není neviňátko, ale jeho doživotí je jasnou zakázkou a lumpárnou.

pravlast ( 9. května 2015 15:50 )

Hlavně že neúspěšných žádostí už bylo NIKOLI!Fakt hezká formulace.JK sedí na základě nepřímých důkazů,jednou vejde do historie jako Monte Christo II.A další sedí za správný výkon práce a že prý v tom má prstíky býv.ministr spěchal,nebo pospíchal nebo tak....https://www.youtube.com/watch?v=PbGiEGf81Jo

Zobrazit celou diskusi