Úterý 27. února 2024
Svátek slaví Alexandr, zítra Lumír
Oblačno 11°C

Václav Polák unikl trestu smrti v koncentráku: Nafotil tajnou továrnu v táboře

Autor: Václav Suchan, zrk - 
3. května 2015
17:36

V unikátní knize Příběhy z pekla, která nyní vyšla v edici Blesk extra, je i příběh Václava Poláka (†1979), který jen zázrakem přežil útrapy v tajném lágru Dora-Mittelbau u Nordhausenu.

Václav Polák zemřel v roce 1979, jeho syn Milan má ale jeho památku a život pečlivě zdokumentované. Bývalý vězeň tábora Dora-Mittelbau totiž po sobě zanechal podrobnou kroniku, kde líčí své válečné útrapy. A od dětství také svému synovi vyprávěl, co prožil.

Václav Polák byl zatčen v Poděbradech 17. listopadu 1942 za členství v organizaci Národní odboj. Přes několik koncentračních táborů se dostal 9. srpna 1943 do lágru Dora-Mittelbau u Nordhausenu. Vznikl zde tajný podzemní tovární komplex koncernu Mittelbau, kde se začaly v roce 1944 vyrábět rakety V-2 a V-1. V továrně pracovali vězni z tábora Dora.

O podmínkách v táboře svědčí i to, že až 20 tisíc vězňů z 60 tisíc, co prošli táborem, tady zahynulo. Vzhledem k utajení továrny platilo, že kdo byl poslán do Dory, dostal vlastně trest smrti, vězni se neměli nikdy dostat ven…

„Otec se pak v Doře zapojil do práce v ilegální skupině Mezinárodní komité,“ říká Milan Polák. Jako táborový písař zapisoval jeho táta všechna úmrtí do Knihy mrtvých.

Co může být v koncentračním táboře u tajné podzemní továrny důrazněji zakázáno a trestáno než fotografování! A právě to se podařilo Václavu Polákovi a jeho třem kamarádům v Doře. „Jeden z nich, šikovný mechanik Chaloupka, opravoval Němcům různé porouchané přístroje. A jednou mu dal jeden esesák opravit fotoaparát. Spravil ho, z německé ordinace získali rentgenový film. Ten byl ale tlustý, tak z něho stáhli jen citlivou vrstvu, nastříhali to a dali do aparátu. Vzhledem k časové tísni rychle pořídili pár snímků okolních baráků a negativy ukryli. Kdyby na to Němci přišli, byli by okamžitě popraveni. Negativy společně s opisy knih mrtvých zakopal u jednoho baráku v lágru. „Po válce se tyto materiály staly podkladem u norimberského procesu,“ prozradil Milan Polák.

Když se v dubnu 1945 blížila k lágru fronta, vypravili esesáci z tábora vězně na pochod smrti. Václavu Polákovi se podařilo uprchnout! O pár týdnů později se společně s dalšími uprchlými vězni dostal zpátky domů.

Vycházejí Příběhy z pekla!

V pondělí 27. dubna vyšla v edici Blesk extra unikátní publikace pod názvem Příběhy z pekla.

Přináší neuvěřitelná svědectví přeživších vězňů z německých nacistických koncentračních táborů. Marta Kottová, Helga Hošková, Dagmar Lieblová, Toman Brod a mnozí další Češi vyprávějí o hrůzách, které prožili, ale i o hrdinství vězňů v Osvětimi, Ravensbrücku či Terezíně. Součástí výjimečné knihy jsou také detailní popisy, mapky a nákresy největších nacistických koncentračních lágrů.

Příběhy z pekla Příběhy z pekla | archiv Blesku

Knihu si můžete objednat přes SMS: Pošlete SMS na číslo 902 11 ve tvaru: PEKLO mezera JMÉNO mezera PŘÍJMENÍ mezera ADRESA mezera MĚSTO mezera PSČ. Příklad: PEKLO Jan Novak Prubezna 233 Olomouc 77900. Cena každé přijaté SMS je 39 Kč vč. DPH (zahrnuje poštovné i balné). Provozuje CZECH NEWS CENTER, a. s., infolinka 296 363 199 ve všední dny 8–16 hod., mobil@cncenter.cz, www.platmobilem.cz

hofihofi ( 4. května 2015 03:18 )

Oni po valce se objevili - RUDE GARDY - hrali si na odboj, sle byli zalezli, a mnohdy i konfidenti a narod jim dal prezdivku - rabovaci gardy.

hofihofi ( 3. května 2015 20:21 )

mozna tam byl, ale cele to po... kdyz tvrdil ty nesmysly o rtg filmu. Tihle "hrdinove" si totiz radi pridavaji. Ja se pamatuji aferu jak nejakej partyzan vypravel o hrdinstvi jak nekde zachranil podminvany most, ale pak vyslo ajevo, ze ten most byl postaven az 8 let po valce.

hofihofi ( 3. května 2015 20:15 )

teda celulose

hofihofi ( 3. května 2015 18:46 )

Tak tohle je naprosta lez, jsem starej servisak RTG ZADNA VRSTVA SE Z RTG FILMU NEDA STAHNOUT, na filmu je nanesena emulse, ta ma podklad na tehda cekuloxe, zadna stahovatelna vrstva tam neni. To same jako byste chteli stahnout barvu z cehokoliv. Navic na rtg film se v fotaku fotit neda, tvrda technika rtg

ruudazvostravy ( 3. května 2015 17:59 )

 Tak todle je ouplná bomba.Nejní to náhodou ten Ro(so)máckej lágr f Letech,co tam tejť se*rou prasce?Von prej Áda vidal tenkrát tajnej roskas,abi do těch rachejtlý dycki přybalyly ňákího Móre,abi pak bilo po weltkrýgu uš pár viškolenejch kosmonautů.

Zobrazit celou diskusi