Peklo se probouzí: Po 50 letech nečekaně vybuchla nejnebezpečnější chilská sopka

Autor: ČTK - 
23. 4. 2015
14:04

Poprvé po více než padesáti letech vybuchla v noci na dnešek sopka Calbuco v jižním Chile, a hned dvakrát. Vulkán vychrlil sloup sopečného popela a dýmu do výšky několika kilometrů. Úřady vyhlásily nejvyšší stupeň pohotovosti a nařídily postupnou evakuaci všech asi 5000 obyvatel v okruhu 20 kilometrů od vulkánu.

První erupce více než 2000 metrů vysoké sopky nastala podle zdrojů agentury AFP kolem 18:00 místního času (22:00 SELČ) a trvala 90 minut. Druhá byla v 1:00 (5:00 SELČ). Obě byly stejně silné kolem pěti stupňů z osmi maximálních, upřesnilo chilské ministerstvo vnitra.

Calbuco se považuje za jednu ze tří potenciálně nejnebezpečnějších aktivních chilských sopek. Těch se v zemi nachází asi 90. Před nynější nečekanou erupcí Calbuco podle úřadů nebyla aktivní 54 let. Představitel místní správy Alejandro Verges řekl, že před náhlou erupcí se na sopce nepozorovalo nic zvláštního.

Sopka se nachází v řídce osídlené hornaté oblasti zhruba 1300 kilometrů jižně od hlavního města Santiaga de Chile. Úřady preventivně evakuovaly mezi prvními obyvatele města Ensenada, kde žije více než 1500 lidí. V celé oblasti byly uzavřeny školy a zrušeny některé lety. Na televizních záběrech byly vidět zácpy na silnicích a fronty u čerpacích stanic.

"Nikdy jsem nic takového neviděla. Člověk dostane strach, přemýšlí, co se mu stane," citovala stanice BBC jednu obyvatelku. Se sousedy si dělala zásoby vody a dalších věcí před evakuací, ke které dávají úřady postupně pokyn prostřednictvím rozhlasu.

Ministr vnitra Rodrigo Penailillo vyzval lidi, aby zachovali klid a informovali se o vývoji situace.

Pohotovost vyhlásila i sousední Argentina v oblasti města Bariloche, které leží asi 100 kilometrů od chilské sopky Calbuco a bude také zasaženo jejími mraky sopečného prachu.

V březnu lidi ohrožovala sopka Villarrica nacházející se rovněž na jihu země. Nynější erupce je podle úřadů ale vážnější.

Doporučujeme
metafora ( 23. dubna 2015 16:05 )

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa