700 mrtvých migrantů ve Středozemním moři: Pašeráci je zamkli, když se loď potápěla!

20. 4. 2015
08:33

Několik set lidí zřejmě zahynulo ve Středozemním moři poté, co se v noci na dnešek převrátila rybářská loď s běženci. Podle italského premiéra Mattea Renziho zatím bilance obětí není známa, hovoří se až o 700 mrtvých – na lodi jich však mělo být 950! Pašeráci měli migranty na lodi údajně zamknout! 

Nehoda se stala v sobotu krátce před půlnocí asi 210 kilometrů od italského ostrova Lampedusa a přibližně 27 kilometrů od libyjských břehů. Asi 20 metrů dlouhá loď převážela podle výpovědi přeživších 500 až 700 migrantů. Jeden ze zachráněných řekl, že na lodi bylo 950 lidí, z toho až 50 dětí a asi 200 žen. Část běženců byla prý uzavřena v podpalubí. 

„Pašeráci zamkli dveře a bránili, abychom vyšli ven,“ řekl muž původem z Bangladéše, který byl helikoptérou přepraven na Sicílii. Podle italských úřadů není zatím možné svědectví ověřit. 

Plavidlo se převrátilo ve chvíli, kdy se k němu přiblížila kontejnerová loď plující pod portugalskou vlajkou. Běženci se podle všeho nahrnuli na jednu stranu paluby a přetížená rybářská loď se převrátila. Nákladní loď k plavidlu vyslala na pomoc italská pobřežní stráž. 

„Obáváme se, že jde o tragédii opravdu obrovských rozměrů,“ řekla Carlotta Samiová, mluvčí úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Renzi na večerní tiskové konferenci řekl, že 28 lidí se zachránilo a že bylo nalezeno 24 těl. Loď podle něj mířila na Maltu. Maltský premiér Joseph Muscat udává podle AP 50 zachráněných. Z jakých zemí běženci pocházeli, není podle agentury DPA dosud jasné. 

Na rozsáhlé záchranné a pátrací operaci se podle Renziho podílí 18 plavidel, mimo jiné obchodní lodě i lodě námořnictva a pobřežní stráže. Nasazeny jsou i vrtulníky. „Doslova se snaží najít živé lidi mezi mrtvými plujícími ve vodě,“ řekl Muscat. 

„Vody Středozemního moře nyní nejsou tak chladné, úřady proto doufají, že najdou další přeživší,“ uvedl mluvčí Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) Joel Millman. 

Pokud se vysoký počet obětí potvrdí, půjde o jedno z nejhorších neštěstí s uprchlíky ve Středomoří za několik posledních desetiletí. Od začátku letošního roku tak během riskantní cesty do Evropy po započtení obětí nynější tragédie zahynulo více než 1500 lidí. Jen před několika dny podle výpovědí přeživších utonulo ve Středomoří na 400 uprchlíků. 

Doporučujeme
odlisny ( 20. dubna 2015 12:08 )

Psal se rok 1960 a v mnoha afrických zemích došlo k vyhlášení samostatnosti, evropští správci a obyvatelé jsou vražděni, v lepším případě vyháněni. Od té doby šlo od desíti k pěti, respektive k roku 2015. Teď chtějí Afriku vyvážet do Evropy. Zanedlouho původní evropské obyvatele vyvraždí, v lepším případě vyženou někam. Ti majetnější si vyberou USA, ostatní zvolí Rusko...

leiah ( 20. dubna 2015 11:45 )

Naházet do moře a kdo doplave, může zůstat. Kdyby se Evropani takhle houfně "stěhovali" do USA během 2. světové, do dneška by se tu roztahovali esesáci.

patti1 ( 20. dubna 2015 09:48 )

Je to smutné, protože to byly lidské bytosti a takový konec nepřeju nikomu, ale bohužel mě při čtení článku napadlo něco podobného.

jsemtady ( 20. dubna 2015 09:16 )

Když se daří,tak se daří. Alespoň do Evropy nedoplulo zase jedno hejno příživníků, které by Evropa musela živit. Mám za to, že v Evropě máme dost problému a ne ještě se starat o přivandrovalce, kteří nejsou zvyklí na práci. Umí jenom mávat kalašnikovem a střílet po sobě místo toho aby se naučili se o sebe sami postarat. Snad se těch kocábek potopí více a ostatní si to rozmyslí stěhovat se do Evropy!!

naidka ( 20. dubna 2015 09:11 )

Měli se černouši vydat na moře na nafukovacích lehátkách, bylo by to pro ně bezpečnější a levnější.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa