Neděle 20. září 2020
Svátek slaví Oleg, zítra Matouš
Polojasno 22°C

Čtrnáct let unikal spravedlnosti: Teď od soudu za vraždu dostal pořádný trest!

Autor: ČTK - 
17. dubna 2015
13:00

Krajský soud ve Zlíně dnes třiačtyřicetiletému Janu Prokopovi uložil 17 let vězení za to, že v roce 2001 v restauraci na zlínském sídlišti Jižní Svahy ubodal osmnáctiletého číšníka. Obžalovaný vinu odmítl. Podle zákona platného v době vraždy mu hrozilo 12 až 15 let vězení nebo i výjimečný trest. 

Policie Prokopa dopadla loni v červnu, na případu pracoval i speciální tým Tempus, jehož úkolem je vyšetřovat letité případy, dříve uzavřené bez pachatele. Obžalovaný uvedl, že číšníka znal, tykali si, půjčovali si cédéčka a počítačové hry. „Byli jsme v pohodě,“ dodal Prokop, kterého k soudu přivezla eskorta z vazební věznice.

Podle státního zástupce Romana Kafky obžalovaný vraždil kvůli zisku. Podle něj si odnesl peníze, cigarety a doutníky, alkohol i mobilní telefony. Provozovateli restaurace vznikla škoda přes 28.000 korun. Podle Kafky byla vražda navíc spáchána zvlášť surovým a trýznivým způsobem. 

Mrtvého mladíka našla za barem žena, která přišla do hospody U Jelínka uklízet. Pachatele se tehdy kriminalistům najít nepodařilo, neměli dostatek důkazů k zahájení trestního stíhání. Prokop byl přitom již před lety mezi podezřelými. Policie ho začala stíhat díky novým poznatkům. Muž byl v restauraci jako host a zdržel se v ní do pozdních hodin. 

Jeho tehdejší přítelkyně policistům po letech řekla, že Prokopa nad ránem v jejich bytě viděla. U soudu potvrdila, že byl sehnutý nad taškou s mincovníky a lahvemi alkoholu. Na bundě prý měl krev a byl podrážděný. Podle ní se poté jednou navíc prořekl, když tvrdil, že „ho nechtěl zabít“. Žena opožděné klíčové svědectví vysvětlila tím, že se Prokopa, s nímž má dceru, dříve bála. 

Vrah číšníka zabil čtrnácti bodnými ranami do horní poloviny těla, hlavy a krku. Mladík neměl šanci se ubránit. Podle Kafky byl po útoku, který trval asi pět minut, při vědomí, vnímal bolest i blížící se smrt. Podle policie byl obviněný v minulosti desetkrát trestán za majetkovou i násilnou trestnou činnost. Pobíral invalidní důchod, pracoval příležitostně načerno a často pil alkohol. Pohyboval se po celém Zlíně, policie ho loni hledala 19 hodin. 

Podle psycholožky je obžalovaný psychopatický, jeho osobnost je silně disociální s agresivním potenciálem a rysy emocionální nezdrženlivosti. Možnost resocializace je u něj podle znalkyně minimální až nulová. 

stejne ( 17. dubna 2015 13:45 )

Dobře mu tak. Policie

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud