Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 8°C

V opavském babyboxu našli dalšího novorozence: Je už 120. v Česku

Do babyboxu v Opavě někdo ve čtvrtek odložil novorozeného chlapce. (ilustrační foto)
 (Autor: archiv Blesku)
Autor: ČTK - 
17. dubna 2015
09:08

Do babyboxu v Opavě ve čtvrtek večer někdo odložil čerstvě narozeného chlapce. Jde o třetí dítě odložené do babyboxu v tamní Slezské nemocnici. ČTK to dnes sdělil zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess. Je to 120. dítě zanechané v některé z těchto speciálních schránek od jejich zavedení v Česku. 

Chlapec byl do babyboxu odložen krátce po 22:45. Podle Hesse byl nahý a neměl zavázaný pupečník. Dítě je ale zdravé, váží 3,2 kilogramu, uvedl. O jméně pro chlapce není ještě rozhodnuto, ale z Hessova vyjádření vyplynulo, že by mohl nést jméno Jiří. 

První dítětem v opavském babyboxu se stala v roce 2010 holčička Magdaléna. V roce 2013 do něj někdo odložil chlapce, který dostal jméno David. Loni v květnu pak k babyboxu přinesla neznámá žena dítě a tvrdila, že není její a o jeho odložení ji prý požádala jiná žena. Holčičku si od ní osobně převzala ošetřující lékařka, do statistiky babyboxu se proto nezapočítává. Dohromady bylo v českých a moravských babyboxech dosud odloženo 71 dívek a 49 chlapců. 

Za zhruba deset let vzniklo v Česku 64 babyboxů, první byl otevřen v roce 2005 v sídle soukromé kliniky GynCentrum v pražském Hloubětíně. Babybox je v podstatě novorozenecký inkubátor přístupný z vnější strany budovy. Ve chvíli, kdy je do něj dítě vloženo, zapne se vyhřívání, ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál daného zdravotnického zařízení. Schránky jsou umístěny tak, aby se ženy nemusely bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí.

gogo ( 17. dubna 2015 10:09 )

Výborný český nápad, který nám zapšklá EU asi brzy zakáže. Protože to není z její hlavy....

Zobrazit celou diskusi