Norové plodí děti s příbuznými, proto potřebují odebírat děti cizincům, kritizuje Litva Barnevernet

Autor: ČTK - 
13. dubna 2015
16:45

Pořad soukromé litevské televize obvinil norské úřady z toho, že odebírají děti cizincům a dávají je do pěstounské péče norským rodičům, aby bojovaly s „největším příbuzenským křížením na světě“. O talkshow dnes informoval internetový deník The Local, který také připomněl kritiku českého prezidenta Miloše Zemana v souvislosti s odebranými českými dětmi v Norsku. 

Pořad nazvaný Hodina s Rutou, který odvysílal nezávislý litevský televizní kanál LNK, se minulý týden zabýval záležitostí kontroverzní norské sociální služby Barnevernet. V pořadu zazněla kritika, že Barnevernet si záměrně vybírá litevské děti a postihuje jejich rodiny. 

„V Norsku jsou litevské děti odebírány svým rodičům. Litevské děti jsou v Norsku vyhledávaným zbožím,“ zněly úvodní věty pořadu. Následoval rozhovor s Litevkou Neringou Ozolinovou, která žije v norském městě Alesund a která je v Litvě uznávanou expertkou na norský systém ochrany dětí. 

„V Norsku je vůbec nejnižší porodnost a vůbec největší příbuzenské křížení na světě. Rodí se tam také největší procento dětí s Downovým syndromem a dalšími vrozenými vadami,“ řekla Ozolinová moderátorce pořadu Rutě Mikelkevičiuteové. 

Otázka odebírání dětí v Norsku se stala v Litvě žhavým tématem loni, především vzhledem k velmi medializovanému případu boje Litevky Gražiny Leščinskieneové za vrácení odebraného syna Gabrieliause. 

Norský velvyslanec v Litvě Dag Halvorsen prohlásil, že spory o litevské děti předané v Norsku do náhradní péče nyní zabírají v jeho agendě nejvíce času. „Tato otázka je letos v Litvě velkým mediálním tématem a v posledních měsících nám zabírá většinu času,“ konstatoval. 

„Tvrdí se, že v Norsku je rozšířený incest a že mezi norskými dětmi se ve vysoké míře vyskytuje Downův syndrom. Proto prý je pro norské úřady důležité získávat nové děti ze zahraničí, jako jsou například ty litevské, aby se posílil genetický materiál,“ řekl Halvorsen. 

Deník The Local v souvislosti s kontroverzním odebíráním zahraničních dětí norskou sociální službou zmínil i nedávný výrok českého prezidenta. Ten prohlásil, že se Norové chovají „jako nacisté“, když nedovolují Češce Evě Michalákové mluvit při schůzkách se dvěma odebranými syny česky. 

Norská sociální služba rozhodla o odebrání dětí českým manželům Michalákovým a o jejich umístění do přechodné pěstounské péče v roce 2011. Důvodem úřadu bylo podezření ze strany mateřské školy, že otec syny sexuálně zneužívá. Policie začala vyšetřovat otce dětí, následně i matku, obvinění ale nepadlo. Norský soud nicméně považoval zjištění za závažná a rozhodnutí sociální služby potvrdil. Michaláková, která se s manželem mezitím rozvedla, chce syny do své péče. V prosinci požádala v Norsku o přezkoumání případu. 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

nmlk ( 14. dubna 2015 10:03 )

Tak to jsem nevěděla, že Norové jsou taková pra.sata. Jestli je toto pravda, je to nechutné. Odporné. Brát se v příbuzenstvu je něco tak odporného, že už ani větší pra.sárna nemůže být.

dzery ( 14. dubna 2015 09:17 )

Krakonoši jsi čím dál tím větší slušně řečeno chudák.

jiznicechy ( 14. dubna 2015 06:01 )

jiznicechy ( 14. dubna 2015 06:00 )

No tak já nevím - severské státy mají vesměs nejvyšší porodnost v Evropě a Norsko má nejvyšší porodnost vůbec. Přístup k ženám je tam velice demokratický, nikdo si tady o ní nedovolí platit ženy méně než muže na stejných pozicích. České vtipy o blondýnách nepřipadají v úvahu, nikdo by se nesmál. Mateřská 1 rok s 80% platu - jen se projděte po ulicích Osla, rodiny s 2-3 dětmi běžné. Na rozdíl od nás, kteří máme jednu z nejnižsích porodností na světě - čím to asi bude? Že by těmi jistotami?

jiznicechy ( 14. dubna 2015 05:53 )

velice ineligentní názor Madam, až budete mít životní úroveň průměrného Nora, tak se sotva budete někam brodit sněhem - to možná u vás v Dolní Horní

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud