Sedmnáctileté dívce hrozí exekuce: Matka za ni neplatila poplatky za svoz odpadu!

Sedmnáctiletá dívka bude za rok dlužnicí, matka za ni neplatila poplatky za svoz odpadu.
Autor: INT, lm - 
5. 4. 2015
19:00

Teprve sedmnáctiletá dívka z Hradce Králové, která ještě studuje na učilišti, se stane v 18 letech dlužnicí kvůli nedokonalým zákonům. Její matka za ni už totiž několik let neplatí poplatky za svoz odpadu. Kdyby se dívka navíc nepídila sama po informacích, v osmnácti by na ni zničehonic naběhli exekutoři.

Dívka žije momentálně s babičkou, poté co se z domova odstěhovala, protože matka je podle jejích slov alkoholička a začala ji mlátit. Matka sice zůstává dívčiným zákonným zástupcem, ale poplatky za dceru přestala platit v roce 2012. 

„Do potíží s nedoplatkem za popelnice se dostala babička. Přitom mě napadlo, jestli nemám podobný problém i já. Tak jsem si zašla na úřad, kde mi řekli, že skutečně dlužím dva tisíce korun. A jestli je v osmnácti nezaplatím, tak na mne vyhlásí exekuci. Když mi nebudou mít co vzít, prý počkají, až budu mít,“ řekla dívka deníku Právo.

Podle všeho už na poplatcích dluží asi tisíc korun i její mladší bratr, který zůstal s matkou a se kterým se dívka nemůže kvůli zákazu matky stýkat. „Mám o brášku strach,“ přiznala dívka. Sama přitom neví, jak se s dluhem vypořádat. Její příjem totiž tvoří 2 300 Kč, které dostává na alimentech od táty. Na úřadě si proto domluvila splátkový kalendář, ale i tak je pro ni každá obětovaná koruna drahá.

Jak upozorňuje deník daný postup je zcela podle platného zákona, a to navzdory faktu, že dívka se do situace dostala nezávisle na svém rozhodnutí. Změnit to může až novela zákona o poplatcích, kterou budou příští týden projednávat poslanci.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

smeagol ( 6. dubna 2015 19:15 )

 Nekteri lide porad nadavaji na zapad aniz by si uvedomili, ze to, co se deje v CR, nema se zapadem nic spolecneho. Chtela bych videt politika, ktery by treba v tom nenavidenem juesej navrhl prevod dluhu rodicu na deti. V lepsim pripade by skoncil v propadlisti dejin, v horsim s prelamanymi hnatami. Co se exekuci a jineho svinstva tyce, nemame snad v civilizovanem svete konkurenci.

pelagie ( 6. dubna 2015 09:42 )

kiwi65 ( 5. dubna 2015 23:29 )

 Dcera už 6 let studuje v zahraničí a poplatky za ni musíme platit taky.Ještě že mi neůčtujou poplatky za rodiče který jsou 10 let mrtvý.A to nemluvím o tom jak se každý rok Ministerstvo školství půl roku rozmýšlí jestli uzná Universitu v Aberdeenu jako školu na úrovni aby alespoň proplatila přidavky.Školný dáváme do kupy s odřenýma ušima všichni a ani se neodvažujem o něco žádat.Není tady něco špatně????

lukreciaborgia ( 5. dubna 2015 20:31 )

A vysvětlil to už někdo cikánům?Jim evysvětlíte,že mají platit za elektinu,za plyn a už vůbec ne za popelnici!Kdo o za ně platí??My z daní?? Co se tak blbě ptám,že??

tomik007 ( 5. dubna 2015 19:47 )

Tohle samozrejme neexistuje nikde jinde na svete. Snad ani v Africe - a tam existuje vsechno...

Zobrazit celou diskusi
Další videa