Středa 28. února 2024
Svátek slaví Lumír, zítra Horymír
Oblačno 11°C

Simulace vzniku vesmíru na Zemi pokračuje: Největší urychlovač částic je opět v provozu!

Největší urychlovač částic na světě LHC je opět v provozu.
Největší urychlovač částic na světě LHC je opět v provozu.  (Autor: archiv Blesku)
Autor: ČTK - 
5. dubna 2015
12:35

Největší a nejvýkonnější urychlovač částic na světě je ode dneška po dvouleté přestávce opět v provozu. Oznámila to Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN). Velký hadronový urychlovač (LHC), jak se zařízení nazývá, byl před dvěma lety odstaven kvůli modernizaci.

Tímto obřím přístrojem lze simulovat podmínky panující v okamžiku těsně po zrodu vesmíru. Díky tomu se před časem podařilo potvrdit existenci do té doby jen hypotetické částice známé jako Higgsův boson. Po modernizaci chtějí vědci LHC využít k dalšímu řešení záhad vesmíru.

V nadcházejících letech se nejprve zaměří na získávání důkazů existence takzvané temné hmoty a informací o jejím složení. Temná hmota, která podle předpokladů expertů obklopuje galaxie, je neviditelná, neboť neodráží světlo. Důkazy o její existenci vycházejí z gravitačních sil, kterými na planety a hvězdy působí. Spolu s temnou energií pak zaujímá odhadem 95 procent vesmíru.

LHC tvoří kruhový tunel o obvodu 27 kilometrů umístěný v hloubce 50 až 150 metrů pod zemí. Nachází se na území mezi pohořím Jura ve Francii a Ženevským jezerem ve Švýcarsku. Pracovat začal v roce 2008.

Zařízení bylo odstaveno v únoru 2013 kvůli modernizaci a navýšení výkonu. Nyní bude možné provádět srážky částic o síle až 13 teraelektronvoltů (TeV), dosud to bylo sedm TeV. Původně CERN zvažoval, že maximum bude 14 TeV, ale kvůli snaze minimalizovat pravděpodobnost technických závad a chyb se rozhodl výkon snížit.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

gogo ( 6. dubna 2015 12:30 )

V každém případě i kdyby se zjistilo jak vybuchl nekonečně malý bod s nekonečně velikou hmotou, tak se bude stále vnucovat další otázka : Kde se tam ta hmota vzala ??

gogo ( 6. dubna 2015 12:28 )

Dobrý den pane djaba... Ano, i Vaše verze nemusí být daleko od pravdy. Ale je zajímavé, jak málo diskutujících tato informace zaujala. A přece je tak zajímavá..

djaba ( 5. dubna 2015 20:42 )

Dobrý večer pane gogo . Nemyslím , že by neobyčejně složité ,energeticky náročné a nákladné zařízení sloužilo na potvrzení existence jedné částice a simulace vzniku vesmíru .I po velmi střízlivé úvaze a z dostupných informací jsem dospěl(a nejen já) k několika možnostem .Toto zařízení je nová zbraň ,hvězdná brána nebo stroj času anebo kombinace všeho.

gogo ( 5. dubna 2015 13:18 )

Nikdo na téma vzniku vesmíru a jeho případného konce tu diskutovat nechce ? V bulváru máme přece tolik vtipných, chytrých a odvážných diskutujících. Nikdo nechce diskutovat ani o tom jak naše matička Země vznikla či jak možná zanikne ? To je zvláštní.. Kde jsi mememumu a celá Tvoje nicková skupinka ?

gogo ( 5. dubna 2015 12:52 )

Je smutné že zjišťujeme jak vznikl vesmír v době, kdy pár psychopatických politiků může během chvíle udělat konec světa pro tuto planetu...

Zobrazit celou diskusi