Neděle 1. října 2023
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Polojasno 20°C

Na Rusko tvrdě dopadají sankce Západu: Hrozí vleklá krize, varuje Světová banka

Ruský prezident Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin  (Autor: Foto: Reuters, Profi media.cz)
Autor: ČTK - 
1. dubna 2015
14:35

Rusku hrozí vleklá hospodářská recese. Vliv západních sankcí uvalených na zemi kvůli ukrajinské krizi totiž může přetrvávat ještě řadu let, zatímco ropa bude dál relativně levná. Podle agentury Reuters to dnes uvedla Světová banka (SB), která zároveň zhoršila svou prognózu výkonu ruské ekonomiky v tomto a v příštím roce.

SB nyní odhaduje, že hrubý domácí produkt Ruska v tomto roce klesne o 3,8 procenta. V příštím roce se sníží o další 0,3 procenta. Předpokládá to v pesimističtějším scénáři. Ten počítá s tím, že ceny ropy v příštích dvou letech stoupnou jen minimálně; letos se ustálí průměrně na 53 dolarech za barel a v příštím roce budou o čtyři dolary na barel dražší.

Tato prognóza je podstatně horší než prosincový odhad SB, který pro tento rok předpokládal pokles ruské ekonomiky o 0,7 procenta. Pro následující rok již očekával návrat k růstu, odhadovanému na 0,3 procenta.

SB dnes ale zveřejnila i optimističtější výhled. Ten se opírá o postupné zotavení cen ropy na průměrnou cenu 65,5 dolaru za barel v letošním a 68,7 dolaru za barel v příštím roce. Ruská ekonomika by v takovém případě letos klesla o 2,9 procenta. V příštím by stoupla o 0,1 procenta.

Podle hlavní ekonomky SB pro Rusko Birgit Hansl je velkým úkolem ruské politiky přizpůsobit se „nové realitě cen ropy“ a „podmínkám sankcí“. Nejnovější zpráva SB předpokládá, že restrikce zůstanou v platnosti ještě v příštím roce. Jejich dlouhodobě škodlivý vliv by ale mohl být patrný i poté, až budou zrušeny. Západní sankce podle SB také pravděpodobně prohloubí stávající nouzi o investice.
Ruskou ekonomiku vedle západních sankcí a pádu cen ropy loni podkopával také propad rublu. Ruská měna loni navzdory intervencím centrální banky oslabila vůči dolaru o více než 40 procent.

Ruská centrální banka odhaduje tempo letošního hospodářského poklesu na 3,5 až čtyři procenta. Oživení lze čekat v roce 2017, kdy by hospodářský růst mohl přesáhnout šest procent, uvedla banka v polovině března. Tehdy také snížila svou základní úrokovou sazbu o jeden bod na 14 procent, aby se tak pokusila domácí ekonomiku podpořit.

marais ( 1. dubna 2015 16:04 )

A začíná další kolo špinění Ruska... někomu furt vadí a vadí... SB přece nebude PUTINA chválit !!!!!!!!!!! "jen západ a Ukrajina nemá problémy, že?

tubka.jentak.jen. ( 1. dubna 2015 15:50 )

JÁ ZK.URVENEJ SATIXKAUZ JSEM BUZERANT A POMRDLO NEJVĚTŠÍ CHICHI

tubka.jentak.jen. ( 1. dubna 2015 15:48 )

jestlipak by zdejší pussyrussotské tupé ovce tlachaly, že Světová banka "straší" nebo uvádí "pííčoviny" kdyby vydala prohlášení o tom jak skvěle se prašivému teroristickému rusácku daří jste jen tupé pussyrussotské komoušistické stádečko tupých vychcípávajících blbvárních ovcí …a především lepiví buzíci A JÁ ZK.URVENEJ SATIXKAUZ JSEM BUZERANT A POMRDLO NEJVĚTŠÍ CHICHI

tubka.jentak.jen. ( 1. dubna 2015 15:46 )

jestlipak by zdejší pussyrussotské tupé ovce tlachaly, že Světová banka "straší" nebo uvádí "pííčoviny" kdyby vydala prohlášení o tom jak skvěle se prašivému teroristickému rusácku daří jste jen tupé pussyrussotské komoušistické stádečko tupých vychcípávajících blbvárních ovcí …a především lepiví buzíci

tubka.jentak.jen. ( 1. dubna 2015 15:46 )

 jestlipak by zdejší pussyrussotské tupé ovce tlachaly, že Světová banka "straší" nebo uvádí "pííčoviny" kdyby vydala prohlášení o tom jak skvěle se prašivému teroristickému rusácku daří jste jen tupé pussyrussotské komoušistické stádečko tupých vychcípávajících blbvárních ovcí …a především lepiví buzíci

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud