Ruskem otřásl skandál v opeře: Padaly kvůli němu hlavy

Ruskem otřásl skandál v opeře  (Autor: Archiv)
Autor: ČTK - 
29. března 2015
17:49

Ruský ministr kultury propustil ředitele divadla v Novosibirsku, jehož inscenace opery Tannhäuser německého skladatele Richarda Wagnera pohoršila vlivnou ruskou pravoslavnou církev. Proti kontroverznímu pojetí klasického díla dnes před budovou divadla demonstrovalo několik tisíc lidí, podle nichž je sporná inscenace urážkou křesťanů, napsala agentura AP.

Soubor novosibirské opery se v minulých týdnech dostal pod palbu kritiků za způsob, jakým zasadil do reálií moderní doby Wagnerovu romantickou operu. Režisér Timofej Kuljabin pojal osobu Ježíše Krista jako hrdinu erotického filmu, jehož režisérem se stal Tannhäuser jako hlavní hrdina opery. 

Kontroverzní představení vyvolalo bouřlivé protesty místního pravoslavného biskupa a režisér a ředitel divadla byli pohnáni před soud za urážku víry. Mnoho představitelů ruského kulturního života ale naopak soudobé pojetí opery z 19. století bránilo. 

Nesouhlas s představením dnes před budovu divadla přišlo vyjádřit několik tisíc lidí. Mnoho z nich mávalo vlajkami, na kterých byly vidět například podobizny ruského prezidenta Vladimira Putina na ruské národní trikoloře, ale také černé a oranžové pruhy takzvané svatojiřské stuhy. Ta se považovala za symbol památky vítězství nad nacismem ve druhé světové válce. Nyní se nosí na výraz podpory proruským separatistům bojujícím na Ukrajině, podotkla AP. "Pravoslaví je základem velké ruské kultury," stálo podle AP na jednom z transparentů. 

Ruský ministr kultury Vladimir Medinskij mezitím dnes ředitele Novosibirské státní opery a baletu Borise Mezdriče zbavil funkce. Ve funkci jej vystřídá Vladimir Kechman, ředitel Michajlovského divadla v Petrohradě. Kechman státním médiím sdělil, že bude šéfovat oběma divadlům.

suov ( 29. března 2015 20:13 )

suov ( 29. března 2015 20:12 )

surfer, ty budeš mentálně narušený čech, jeden z těch pitomců,,,

gogo ( 29. března 2015 18:26 )

Za to Ty jsi jich jistě viděl nepočítaně... A "pořádné", že ?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud