Pejskaři, pozor! Přelomové rozhodnutí soudu: Za psa ručíte, i když ho pustí někdo jiný!

(Ilustrační foto)  (Autor: profimedia.cz)
Autor: ČTK ljš - 
20. března 2015
19:34

Zaplatíte za chyby druhých! I když vašeho čtyřnohého přítele z kotce či zahrady vypustí někdo jiný a hafan někoho zraní nebo způsobí škodu, zaplatíte pokutu vy. Případně můžete skončit i za mřížemi! Rozhodl o tom Nejvyšší soud.

Nejvyšší soud (NS) ve specifické kauze potvrdil podmíněný trest chovateli chodského psa, který pokousal v lese člověka poté, co mu kdosi otevřel kotec. Majitel měl zvíře lépe zabezpečit. Usnesení je dostupné na webu soudu.

"Obviněný jednal ve vědomé nedbalosti, neboť věděl, že když psa může kdykoliv a kdokoliv z kotce vypustit, nemá on sám nad psem potřebnou kontrolu, ač věděl, že pes je schopen napadnout člověka," stojí v usnesení.

Případ se odehrál v srpnu 2012 na Blanensku. Pes obýval kotec na pozemku u rodinného domku. Někdo z rodiny mu zřejmě kotec otevřel a pes později na lesní cestě napadl mladý pár s kočárkem a border kolií. Muže, který chránil své blízké, pes pokousal na ruce. Okresní soud v Blansku pak majitele zvířete potrestal za těžké ublížení na zdraví z nedbalosti šesti měsíci vězení s podmíněným odkladem na 18 měsíců. Přikázal mu také uhradit škodu 40.000 korun pojišťovně a 97.000 Kč pokousanému muži.

V dovolání obhajoba tvrdila, že vlastník psa nemůže odpovídat za pokousání za všech okolností. Podle NS ale skutečnost, že psa vypustil někdo jiný, nepřerušila příčinnou souvislost mezi nedbalým jednáním majitele a škodlivým následkem. Pouze přistoupila další okolnost, jež spolupůsobila při vzniku následku.

"Jednání obviněného jako nezodpovědného majitele psa zůstalo tou skutečností, bez níž by k následku nebylo došlo, k čemuž se přidalo i obviněným umožněné jednání další osoby, která psa vypustila. Jednání obviněného tak bylo jedním článkem řetězu příčin, které způsobily následek," stojí v usnesení NS.

Majitel by nejspíš nebyl za psa odpovědný v případě, že by kotec zamknul na klíč a jasně stanovil, že nikdo jiný nesmí zvíře pustit ven. Pokud by pak někdo z rodiny instrukci porušil, nesl by nejspíš odpovědnost za případný následek sám.

zauber ( 21. března 2015 12:33 )

Ten rotvajler nevypadá vůbec příjemně a milé. Jó kdyby byl dobře tepelně upravený, pak bych možná měl rád psy.

bibijana ( 20. března 2015 21:09 )

Škoda, že to nejde udělat naopak - zavírat do těch klecí a kotců lidi. To by lidstvo vymřelo, porafalo by se navzájem. Je to bestialita a proti přírodě věznit zvířata na tak malém prostoru a ještě je svým chováním vyprovokovat k útokům.  

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud