Úterý 21. května 2024
Svátek slaví Monika, zítra Emil
Oblačno, déšť 22°C

Čecha napadl na Špicberkách rozzuřený lední medvěd: Zvíře zastřelili

Rozzuřený lední medvěd napadl ve Špickberkách českého turistu.
 (Autor: profimedia.cz - ilustrace)
Autor: shp, ČTK - 
19. března 2015
11:16

Krvavé šrámy, kousance a pořádný šok si odnesl český turista, který zamířil s kamarády na norské Špicberky za poznáním jejich krás. Na ostrovech je napadl lední medvěd. Zvíře bylo po útoku zastřeleno!

Turista byl podle policejní inspektorky Sidsel Svarstadové součástí skupiny nejspíš českých turistů, kteří se vydali na pěší i lyžařský výlet asi 30 kilometrů od největšího města arktického souostroví Longyearbyenu.

Medvěd na ně zaútočil u usedlosti Fredheim. „Jedna osoba je zraněná. Vyzvedla ji helikoptéra a transportovala do nemocnice v Longyearbyenu,“ řekl listu Svalbardposten policejní inspektor Vidar Arnesen. Zranění prý nejsou vážná. Medvěd byl zastřelen.

V těchto dnech je na Špicberkách mnoho turistů, kteří se přijeli podívat na páteční zatmění Slunce. Norské úřady před několika dny varovaly, aby další lidé již na ostrov nejezdili, jednak kvůli plným hotelům, mrazu a také právě kvůli nebezpečí, které představují lední medvědi.

V roce 2011 usmrtil lední medvěd na Špicberkách mladého britského táborníka a čtyři další zranil. V průměru lidé na tomto severonorském souostroví ročně zastřelí v sebeobraně tři lední medvědy. Podle místního nařízení by měli být všichni turisté, kteří opustí obydlené části, doprovázeni místním ozbrojeným průvodcem.

Úplné zatmění Slunce bude v pátek pozorovatelné z pevniny pouze na Špicberkách a na Faerských ostrovech. Částečné zatmění Slunce bude vidět v severní Africe, Evropě a severní Asii. V České republice bude Měsíc zakrývat necelých 75 procent plochy slunečního kotouče.

lobotom ( 2. dubna 2015 00:40 )

Po Václaváku leze trošku jiná zvěř, jiné barvy, která sem sice taky nepatří, ale střílet se zásadně nesmí, a to ani tehdy když se ona pokouší střílet na vás.

jeromeklapka ( 19. března 2015 15:54 )

Takže turista český sa ser...kde človek nemá čo robiť a zastrelia vzácneho medveďa Táto ľudská chamraď už nevie čo od dobroty

kverul ( 19. března 2015 15:10 )

datelobecny ( 19. března 2015 13:34 )

Lední medvěd je vzácnější než přemnožený člověk, a ti idioti tam neměli co lozit. To zvíře má stejné právo obývat tuto planetu jako my! Medvídka je mi líto, jen chránil své teritirium.

jity ( 19. března 2015 13:28 )

Chudák medvídek, bránil jen svoje teritorium a nějaký blb mu tam lezl.

Zobrazit celou diskusi