Neděle 25. února 2024
Svátek slaví Liliana, zítra Dorota
Zataženo, déšť 8°C

Polární záře nad Českem! Výjimečný jev byl vidět díky sluneční erupci

Autor: shp, ČTK - 
18. března 2015
12:55

Polární záře je nádherný jev, který není vidět jen v nejsevernějších částech zeměkoule. Výjimečně byl k vidění i v Česku, kde nadchl jak odborníky, tak laiky, kteří žasli nad jeho krásami. Noční obloha z úterý na středu hrála všemi možnými barvami.

Malí i velcí utíkali pro fotoaparáty, vytahovali mobily a snažili se vyfotit jev, který v drtivé většině případů nikdy předtím neviděli. Unikátní snímky zachytila i Amatérská meteorologická společnost i kamery Hulmet.

Průběh polární záře. Průběh polární záře. | Humlnet

Polární záři vyvolala silná erupce na Slunci, díky níž se záře objevila na Zemi mnohem jižněji než obvykle. Že bude polární záře vidět nad územím České republiky, bylo i pro vědce překvapením, řekl dnes mluvčí ústavu Pavel Suchan.

Jde o úkaz, který se v Česku vyskytuje přibližně jednou za dva roky. Polární záři zachytili vedle laiků postupně všechny kamery sítě Astronomického ústavu Akademie věd ČR. Barevná záře byla výrazně vidět nad severním obzorem zejména tam, kde není světelné znečištění.

Polární záře učarovala Čechům, kteří sledovali noční oblohu. Polární záře učarovala Čechům, kteří sledovali noční oblohu. | ČTK

První informace o záři se podle Suchana začaly objevovat už od večera. „Ti, kteří šli spát před půlnocí, přišli o hlavní divadlo. Ta nejsilnější polární záře byla vidět těsně po půlnoci a byla velmi jasná. Lidé ji popisovali jako světelné sloupy,“ řekl Suchan.

Máte vlastní fotky polární záře v Česku? Pošlete nám je na online@blesk.cz ! Ty nejlepší zveřejníme.

Jev byl vidět kvůli sluneční erupci. Jev byl vidět kvůli sluneční erupci. | PKR Fotografie

V neděli byly na Slunci zaznamenány dvě velké erupce plazmatu, vědci proto očekávali, že na Zemi dorazí oblak vyvržené hmoty. Polární záře jsou jeho přímým důsledkem. Proti odhadům byla ale cesta plazmatu k Zemi o 15 hodin rychlejší a jeho intenzita mnohem silnější.

Odborníci varovali, že nečekaně velký proud energetických částic by mohl ovlivnit činnost rozvodných sítí a satelitní navigace. Solární bouře dosáhla na pětibodové škále geomagnetických následků čtvrtý stupeň, což je kategorie vážné až kritické.

Noční nebe nad Českem zářilo všemi barvami. Noční nebe nad Českem zářilo všemi barvami. | AMSOS/Lukáš Ronge

Původně se očekával první stupeň. Země tak podle odborníků čelila největšímu elektromagnetickému záření od podzimu 2013. Bouři pátého stupně, považovanou za extrémní, stála Země v cestě před zhruba deseti lety.

Polární záři mohli vidět lidé v Evropě i v Austrálii, snímky se objevovaly na sociálních sítích. Podle moskevského rozhlasu překvapila již v úterý mnoho Rusů například v Petrohradě, v Moskvě a v povolžských městech Uljanovsku a Iževsku.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Zobrazit celou diskusi