Ukrajinský prezident: Minské dohody jsou v troskách. Rusko porušuje příměří

Porošenko tvrdí, že ujednání z Minksu nefunguje.  (Autor: ČTK)
Autor: ČTK - 
15. března 2015
19:06

Ukrajinský prezident Petro Porošenko obvinil Rusko z porušování příměří na východě Ukrajiny a prohlásil, že minské dohody zkrachovaly. Před pondělní návštěvou Berlína to uvedl v dnešním vydání německého listu Bild. Od poloviny února, kdy byly v běloruské metropoli Minsku podepsány dohody o příměří, byl klid zbraní na Donbasu podle Porošenka porušen asi v 1 100 případech.

Minské smlouvy se pro Ukrajinu staly „nadějí, nikoli realitou,“ řekl Porošenko. „Pravda je taková, že ujednání nefunguje. Z ruské strany se denně střílí, často víc než šedesátkrát za den. Celkem bylo příměří porušeno v 1 100 případech,“ řekl prezident.

Ukrajina přitom „bezodkladně plní každý jednotlivý bod minských dohod,“ tvrdí Porošenko. Situaci komplikuje skutečnost, že pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) nemají přístup k linii fronty, aby mohli plně kontrolovat stahování těžkých zbraní.

Dohoda o příměří byla v Minsku uzavřena v polovině února. Kromě zastavení palby ukládá oběma stranám stažení těžkých zbraní z linie fronty a výměnu zajatců. Stanoví rovněž harmonogram politických reforem, jejichž cílem je decentralizace státní správy. Smlouva přispěla k oslabení bojů, armáda i povstalci se ale vzájemně obviňují z jejího porušování.

Evropa by podle Porošenka měla na porušování příměří ze strany Ruska reagovat sankcemi. „Mohou to být další sankce, přinejmenším ty nynější je nezbytné prodloužit do konce roku,“ poznamenal. Vyzval v této souvislosti k bojkotu světového fotbalového šampionátu, který bude v roce 2018 hostit Rusko. „Dokud jsou ruská vojska na území Ukrajiny, považuji mistrovství světa v Rusku za nemyslitelné,“ řekl Porošenko.

marais ( 16. března 2015 12:06 )

Putin na Krym nemusel své vojáky posílat, protože tam regulérně bylo několik desítek tisíc ruských vojáků...a navíc Ukrajinci se jim vzdali bez boje...

marais ( 16. března 2015 12:02 )

Hoď se už do zdi s těmi kecy tgbg.....Rusko nemá zájem na válce v Dombasu, jemu stačil KRYM kvůli bezpečnosti.. kapišto!

marais ( 16. března 2015 11:59 )

at už Porošenko odejde... jeho armáda provedla genocidu na východě UA a ještě chce pokračovat? HANBA...

salto ( 16. března 2015 11:04 )

Ukrajinský prezident je vůl a žere seno. Jenom loudí prachy a zbraně. Pod jeho vedením se provádí genocida na vlastním obyvatelstvu. Čas ukáže, ale pro některé už bude pozdě

tgbb. ( 16. března 2015 09:38 )

pravil starý prašivý pes, kradoucí odpadky za obchoďákem

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud