Pondělí 5. června 2023
Svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert
Oblačno, déšť 21°C

Položit život za Putina je ten nejlehčí úkol, vzkázal čečenský vůdce

Autor: ČTK, zrk - 
10. března 2015
20:58

Prezident autonomní Čečenské republiky Ramzar Kadyrov poslal svému mentorovi Vladimiru Putinovi jasný vzkaz: „Položit za vás život je ten nejlehčí úkol!“ Kadyrov reagoval nadšeně na Řád cti, který mu Putin propůjčil. Jenže zároveň byl v minulosti obviněn ze zločinů a porušování lidských práv...

Kadyrov napsal na sociálních sítích v reakci na vyznamenání Řádem cti, jež mu v pondělí prezident Putin propůjčil: Jen jeho moudrá politika, jeho pomoc a podpora umožnily dosáhnout (v Čečensku) pevného míru, postavit republiku na nohy, vzkřísit její ekonomiku, kulturu a duchovnost,“ uvedl čečenský vůdce. Dát život za takového člověka, to je ten nejlehčí úkol. Ujišťuji, že splním jakýkoli příkaz, vyřeším pro něj jakkoli těžký úkol, ať mě to stojí cokoli. Sloužím Rusku, sloužím lidu!“ napsal 38letý Kadyrov.

Kadyrov je však značně kontroverzní postavou. Podle novinářky ruských opozičních novin Novaja gazeta Anny Politkovské měl Kadyrov ve svém domě ve vesnici Centaroj mučírnu určenou otcovým odpůrcům. Vyčítala mu také podněcování k vraždám, účast na přestřelkách a rvačkách. Hlavním zdrojem příjmů Ramzana Kadyrova bylo údajně výkupné z únosů lidí.

Šéf severokavkazské republiky, rozvrácené dvěma ničivými separatistickými válkami v 90. letech, dostal od Putina vyznamenání jen pár dní poté, co se veřejně zastal jednoho z mužů podezřelých z podílu na vraždě opozičního politika Borise Němcova. V opozičních médiích se objevily spekulace, že za Němcovovou vraždou stojí právě Putin s Kadyrovem. Vyznamenání prý mohlo být pro čečenského prezidenta odměnou.

Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov ale podobné interpretace odmítá. O vyznamenání Kadyrova prý bylo rozhodnuto mnohem dřív, než Němcov rukou vraha nedaleko moskevského Kremlu zemřel. Zaur Dadajev, jehož Kadyrov označil za statečného muže a hluboce věřícího muslima, se údajně k vraždě doznal. Podle vyšetřovatelů ale šlo o osobní mstu, na širší spiknutí prý důkazy neukazují.

fjdksla ( 10. března 2015 21:32 )

Tak kterej - Ramzar, nebo Ramzan? Nebo snad oba dva?

eliska963852 ( 10. března 2015 21:05 )

Tak proč to Kadyrov neudělá.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa