Dozvuk terorismu v Paříži: Charlie Hebdo vydalo po útocích radikálů první běžné číslo!

Autor: ČTK - 
25. 2. 2015
08:31

Za přísných bezpečnostních opatření vznikalo nové číslo francouzského satirického týdenníku Charlie Hebdo, které jde dnes po šestitýdenní pauze do prodeje. První běžné vydání po lednovém teroristickém útoku na pařížskou redakci magazínu vychází v nákladu 2,5 milionu výtisků a na obálce karikuje francouzské politiky, katolickou církev i džihádisty.

Karikaturisté a redaktoři magazínu, jehož pětice předních autorů zemřela při útoku, se shodli na tom, že navzdory hrozbám od radikálních islamistů ode dneška opět začnou vydávat Charlie Hebdo v pravidelném týdenním rytmu.

Po výjimečném čísle, které vyšlo týden po útoku a prodalo se ho osm milionů kusů, udržují náklad v dříve nebývalých výšinách – před útokem vycházelo zhruba 60 000 kusů týdně.

Autoři pracovali na dnešním čísle za policejního dohledu v redakci listu Libération, který jim po útocích poskytl nouzové působiště.

Nový šéfredaktor Gérard Biard prohlásil, že se magazín rozhodně nevzdává satirického zobrazování radikálního islámu, kvůli němuž žijí jeho autoři v ohrožení, avšak nové číslo bude mít řadu jiných témat.

Obálku zdobí obrázek prchajícího psa s výtiskem Charlie Hebdo v zubech, kterého pronásleduje rozzuřená smečka dalších šelem.

Ty mají místo psích hlav tváře Marine Le Pen či Nicolase Sarkozyho, katolického biskupa, džihádisty s kalašnikovem nebo bankéře.

Tématy čísla pak podle francouzských médií budou vyjednávání o řeckém dluhu, aféra bývalého šéfa Mezinárodního měnového fondu Dominiquea Strausse-Kahna či nedávný teroristický útok v Kodani.

Doporučujeme
Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa