U Libye ztroskotala loď s uprchlíky: 300 lidí zemřelo!

Záchranáři vytahují z moře mrtvá těla
11. 2. 2015
19:04

Při ztroskotání tří lodí s uprchlíky u břehů Libye začátkem tohoto týdne pravděpodobně zahynulo až 300 lidí. Oznámil to dnes Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Odvolává se přitom na svědectví devíti imigrantů, kteří na zmíněných plavidlech cestovali a které zachránily italská pobřežní hlídka a obchodní lodě. 

Ačkoli se navzdory probíhající záchranné operaci zatím nepodařilo najít žádná těla, je podle UNHCR nanejvýš pravděpodobné, že všichni pohřešovaní běženci přišli o život. 

Na moře vypluly v sobotu z pláže poblíž Tripolisu celkem čtyři otevřené gumové čluny, všechny zřejmě bez vody a potravin a jen se slabými motory, které nedokázaly překonávat vysoké vlny, uvedli zástupci Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). 
První z nich se dostal do velkých problémů už v neděli asi 200 kilometrů severně od italského ostrova Lampedusa. Jeden z pasažérů ale dokázal přivolat pomoc satelitním telefonem, a tak se k ohroženým lidem v noci na neděli dostala italská pobřežní stráž. Uprchlíci cestovali při teplotě jen slabě nad nulou a sedm z nich ještě před příjezdem Italů zemřelo na podchlazení. Dalších 22 lidí kvůli podchlazení zahynulo během následné plavby k italským břehům, uvedly dnes úřady. 

 Další dva čluny se podle svědectví přeživších převrátily během bouře v pondělí. Na jednom z nich bylo 105 a na druhém 107 uprchlíků. Záchranáři nalezli pouze devět živých lidí; jednoho Malijce a jednoho Senegalce na jedné lodi a sedm lidí, včetně jednoho nezletilce, na druhé lodi. Všichni přeživší podle všeho pocházejí ze západní Afriky a hovoří francouzsky. 

Svědci potvrdili, že na moři s nimi byla ještě další, v celkovém součtu čtvrtá loď. O jejím osudu se zatím nic bližšího neví, také na její palubě ale byla údajně zhruba stovka lidí. Podle UNHCR je třeba se obávat, že ani oni cestu nepřežili. 

„To, co se nyní děje, je horší než tragédie – je to zločin... Pašerácké sítě jednají s pocitem beztrestnosti a stovky lidí umírají. Svět musí začít jednat,“ řekl šéf IOM William Lacy Swing. 

Kvůli nejnovějšímu neštěstí s možná až třemi stovkami mrtvých dnes italský ministr zahraničí Paolo Gentiloni vyzval k rozšíření evropské mise Triton, v jejímž rámci unijní plavidla od loňského podzimu monitorují italské pobřežní vody. Mise Triton nahradila dřívější italskou operaci Mare Nostrum, která měla mnohem větší dosah. „Mise Triton je jen začátek a není dostačující. Pro záchranu uprchlíků ve Středozemním moři je třeba nasadit více sil a využít více zdrojů,“ řekl ministr. 

K větší solidaritě s uprchlíky dnes vyzval i papež František. Misi Triton kritizoval rovněž zástupce Rady Evropy (RE) Nils Muiznieks, podle něhož mise na své úkoly v současném rozsahu nestačí. Organizace pro ochranu lidských práv Amnesty International politikům vzkázala, že by se měli stydět za to, že nedokázali tragédii zabránit. „Lidé stále utíkají před válkami a pronásledováním a členské státy EU musí přestat strkat hlavu do písku, zatímco na moři umírají stovky lidí,“ uvedl zástupce organizace John Dalhuisen. 

vlasticka ( 11. února 2015 19:57 )

Pašeráky pověsit a uprchlíci nebudou na moři umírat, protože prostě nevyplují.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa