Pondělí 18. října 2021
Svátek slaví Lukáš, zítra Michaela
Polojasno 12°C

Dostal epileptický záchvat a manžele srazil do Vltavy! Soud potvrdil 6 let vězení

Autor: ČTK - 
9. února 2015
10:47

Nepřiznal, že trpí epilepsií, aby mu nevzali řidičák a on mohl dát řídit auto. Jenomže 5. března 2013 dostal za volantem záchvat a při nehodě na Mánesově mostě v Praze srazil do Vltavy manžele, kteří oba zahynuli. Muž opakovaně tvrdil, že epilepsie nehodu nezpůsobila. Nejvyšší soud mu ale neuvěřil.

Nehoda, která se stala před dvěma lety, dosud nebyla uzavřená. Řidič se totiž odvolával k soudu vyšší instance. Nejvyšší soud však nyní potvrdil řidiči trest šesti let vězení. V usnesení stojí, že muž dostal těsně před nehodou epileptický záchvat.

Závěr o epilepsii jako jediné možné příčině havárie označil muž v dovolání za spekulaci. Už dříve naznačoval, že nehodu mohl způsobit třeba mikrospánek. NS ale nenašel důvod k zásahu, důkazy prý hovoří dostatečně jasně.

K závěru o tom, že příčinou ztráty kontroly nad vozidlem byl epileptický záchvat, dospěly (soudy) důsledným hodnocením obsahu znaleckých posudků se zřetelem k ostatním důkazům a objektivně zjištěným okolnostem, například způsobu jízdy,“ stojí v rozhodnutí senátu s předsedou Jiřím Pácalem.

Nehoda se stala 5. března 2013. Řidič dostal záchvat při vjíždění na most, kde ztratil kontrolu nad autem. Nejprve vjelo na chodník ve směru jízdy, poté řidič strhnul řízení, přejel do protisměru a vjel na druhý chodník. Tam narazil do tří chodců, z nichž dva auto srazilo do řeky. Jednu z obětí našli záchranáři až o několik týdnů později v česlech vodní elektrárny dále po proudu řeky.

Obvodní soud pro Prahu 2 muže poslal za usmrcení a ublížení z nedbalosti na šest let do vězení. Na deset let mu zakázal řídit, navíc mu přikázal, aby zaplatil pozůstalým dohromady sedm milionů korun. Městský soud pak náhradu škody snížil na 1,725 milionu korun, ve zbytku pozůstalé odkázal na občanskoprávní řízení.

mak ( 10. února 2015 19:37 )

Jak zákaz řízení jen na 10 let? Snad navždy, ne?

hasickajana ( 9. února 2015 14:23 )

A pořád ještě se usilovně tají, který významný pán to byl, stále se o něm hovoří jen anonymně..S nadějí, že vše už je téměř promlčeno.

petrkramnypresident ( 9. února 2015 11:50 )

Policajt, co zastřelil kluka pistolí, zřejmě dostane menší trest

marie60 ( 9. února 2015 11:37 )

Pokud chlap trpěl epilepsií, tak by neměl mít ani řidičský průkaz a toho se asi bojí, že mu ho ted´ odejmou.

bersimalinecka ( 9. února 2015 11:12 )

to to trvalo - zřejmě vrah (co jiného když zabil dva lidi) který měl na dobré právníky.Byly kolem toho tehdy na veřejnosti dost emoce tak to nechali pěkně dlouho vytuhnout!Už si to tak nepamatuju ale nebylo někde že to byl osobní řidič nějakého pohlavára? A šest let za nějakou dobu za půlku...lidský život nemá u naší justicežádnou cenu.A že nejsou fotečky toho odsouzeného.jenom ta animace.Divné ,fakt divné

Zobrazit celou diskusi
Další videa