V noci udeří zima. Sněhové přeháňky a mráz pod minus dvacet

Ilustrační foto  (Autor: ČTK)
Autor: ČTK, lm - 
7. února 2015
12:02

Žádné jaro nečekejte, už dnes v noci udeří zima! Meteorologové slibují o víkendu sněhové přeháňky a varují před silným nárazovým větrem.

Meteorologové varují před silným větrem, který v nížinách dosáhne v nárazech 50 až 70 kilometrů v hodině, na horách až 90 kilometrů v hodině. Zároveň přijdou od západu sněhové přeháňky, někde bude sněžit trvale. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí pro Čechy od dnešních 20:00, pro Moravu od půlnoci.

"V polohách nad 400 metrů nad mořem se proto budou místy tvořit sněhové jazyky. Na Moravě a ve Slezsku se díky již ležícímu sněhu budou tvořit sněhové jazyky i v nižších polohách. Na horách se mohou místy vytvářet i závěje," uvádí ČHMÚ.

Stupeň nebezpečí hodnotí meteorologové jako nízký, sněhové jazyky mohou ale způsobovat komplikace v dopravě. Řidiči by proto měli zvýšit ostražitost, turisté a lyžaři na horách dbát na upozornění horské služby.

Počasí bude v Česku ovlivňovat studený a vlhký vzduch od severozápadu proudící mezi hlubokou tlakovou níží nad severozápadním Ruskem a mohutnou tlakovou výší nad Británií.

Oteplovat se začne až v druhé polovině února. Růst budou podle výhledu postupně během měsíce i noční teploty. Zatímco momentálně se noční teploty  pohybují průměrně okolo minus deseti stupňů, v posledním únorovém týdnu by mělo být v noci průměrně kolem minus tří stupňů.

jerry ( 7. února 2015 18:50 )

Sím tě, vždyť ten hňup ani neumí česky.

jerry ( 7. února 2015 17:21 )

V příštích volbách volim toho, kdo slíbí teploty do min. +10 stupňů v zimě a +35 v létě. A je mi jedno, jestli je to Losna nebo Mažňák!

naidka ( 7. února 2015 16:36 )

Jestli bude brzy jaro, stačí pozorovat lesní ptactvo. :- U nás poslední dobou zahnízdil párek krkavců. Včera jsem si všimla, že se už na hnízdiště vrátili a hnedka dva páry. Honili se ve vzduchu a dělali strašný kravál . Že bude brzy jaro značí i to, že brkoslavové severní, kteří přilétají na zimu, už odtáhli na sever, je jim tady moc teplo.

pavucinka ( 7. února 2015 16:14 )

Asi přijde poté rovnou léto, jelikož mírná přechodová období v posledních letech vymizela. Škoda. Vedra ani mrazy nemám ráda.

gogo ( 7. února 2015 15:42 )

Je pravdou, že 24.února 2004 bylo v Česku +20 stupňů ....

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud