Sobota 30. září 2023
Svátek slaví Jeroným, zítra Igor
Oblačno, déšť 21°C

Na lanovce zůstalo viset 16 dětí. Sundávali je na lanech

Ilustrační foto
Ilustrační foto  (Autor: Blesk - Jitka Pecharová)
Autor: ČTK - 
6. února 2015
15:14

Horští záchranáři museli v pátek sundávat z lanovky ve skiareálu Karlov v Jeseníkách 16 dětí. Školáci z lyžařského kurzu zůstali na lanovce viset kvůli její technické poruše. Děti se na zem dostaly v pořádku během hodiny, řekl šéf jesenické horské služby Michal Klimeš. Podobný zákrok mají za sebou jeseničtí horští záchranáři také z loňska. 

Technická porucha zastavila lanovou dráhu Čerťák ve skiareálu Karlov u Horního Václavova dopoledne. V té chvíli na ní seděly děti z jednoho školního lyžařského kurzu. „Naši záchranáři se dostali na místo s potřebným lezeckým vybavením během 12 minut. Po poradě s vedoucím lanové dráhy a obhlídce situace zjistili, že se ve výšce nachází 16 osob,“ uvedl Klimeš. 

Členové horské služby se na místě rozdělili na několik záchranných skupin složených z pracovníků lanovky a horských záchranářů. Po vybavení potřebnou technikou si rozdělili celou trasu lanovky na jednotlivé úseky. „Po nezbytné kontrole lanové techniky pak začali s evakuací a postupně sundávali jedno dítě po druhém. Podařilo se nám během jedné jediné hodiny dostat na zem všech 16 dětí,“ doplnil Klimeš. Děti zákrok přečkaly v pořádku a žádné z nich nemuselo být ošetřeno. Po skončení evakuace se dostaly zpět do místa ubytování.

Lyžaře evakuovali z lanovky v Jeseníkách horští záchranáři také loni v únoru. Tehdy museli evakuovat čtyři desítky lidí ze sedačkové lanovky z Ramzové na Čerňavu. Lanovka se zastavila kvůli technické poruše, i tehdy se lidé na zem dostali v pořádku zhruba do hodiny. V únoru 2005 evakuovala horská služba rovněž na Ramzové z porouchané sedačkové lanové dráhy 144 lidí.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud