Popraveného Foleyho nezlomil ani Džihádista John, vzpomíná vězněný novinář

Autor: ČTK - 
4. února 2015
12:12

Nesnesitelné bití, mučení a utrpení. Deset měsíců strávil francouzský novinář Didier François v rukou teroristů z Islámského státu. Jako jeden z mála se ze zajetí dostal. Osobně se setkal s Džihádistou Johnem, kterého zná celý svět ze záznamů brutálních poprav. V rozhovoru pro CNN také vzpomínal na prvního popraveného Jamese Foleyho.

Podle Didiera Françoise se džihádisté o islám nezajímali. Více než o víru jim šlo o propagaci svých politických názorů. „Tloukli do nás to, v co věří, ne korán. S koránem to nemělo nic společného, ani ho neměli,“ řekl Didier François.

Na svobodu se dostal loni v dubnu. Teroristé ho zadržovali v nemocnici v syrském Halabu, kde často viděl Syřany a Iráčany ztýrané radikály. „Viděli jsme je na chodbách, když nás vedli na záchod, někteří leželi ve vlastní krvi. Viděli jsme visící řetězy a provazy a také mříže,“ sdělil.

Své vlastní utrpení odmítl zdůrazňovat. „Samozřejmě, že nás bili, ale ne každý den. I tak to bylo zlé. Těžké je už to, že ztratíte svobodu a že jste v rukou lidí, kteří zabili stovky a tisíce místních Syřanů, Iráčanů, Libyjců, Tunisanů a kteří mohou útočit bombami i ve vašich zemích. Je to děsivé. Bití je mučivé, ale nebylo každodenní. Mohli nás zničit, kdyby chtěli. Nikdo z nás by nepřežil, kdyby nás bili a mučili každý den,“ sdělil François.

Džihádista John

Setkal se i s Britem, kterého svět zná z videozáznamů vražd jiných rukojmích. Rukojmí prý Britům z IS říkají The Beatles. Obecně jsou brutálnější než ostatní. „Jsou radikálnější, dávali nám sice lepší jídlo, ale bili silněji,“ řekl Francouz. Tvrdší k francouzským rukojmím prý byli také radikálové z bývalých severoafrických francouzských kolonií.

Na svobodu se François dostal se třemi dalšími rukojmími jenom krátce předtím, než IS vyhlásil v části Sýrie a Iráku chalífát. O něco později by prý takové štěstí neměli, protože Francie se připojila ke koalici bojující proti IS. Francie na rozdíl od USA a Británie za rukojmí platí výkupné, avšak oficiálně to popírá. „Není to vždy jenom otázka peněz,“ řekl François.

Mluvil i o americkém novináři Jamesovi Foleym, kterého IS zabil a jeho vraždu jako první zveřejnil na videu. Foley se prý nenechal zlomit. Když se věznitelé zeptali, zda rukojmí něco nepotřebují, odpovídali, že ne. Foley ale požádal o zeleninu pro všechny na doplnění jídelníčku. „Nelíbilo se jim, že ho nezlomili. Proto byl bit víc než ostatní. Svým způsobem stále bojoval a odporoval,“ popsal Foleyho François.

Poskytl také náhled na to, jak IS funguje uvnitř. Syrští a iráčtí členové jsou prý hlavně konzervativní příslušníci tamních kmenů a těžko hledají společné téma s cizinci. Vůdce IS abú Bakr Bagdádí prý staví program především na lokálních konfliktech. „Nutí sunnitské kmeny a beduíny bojovat proti šíitům, jezídům a křesťanům, rozeštvává je. Využívá samozřejmě také mladíky z Evropy, ale to je jenom část té organizace. Nejsilnější v ní jsou kmeny, místní sunnitské kmeny,“ řekl.

zdenios ( 5. února 2015 09:37 )

se*** znamená vteřina - vědci češtiny by to měli asi jasně deklarovat, když se to méediím nehodí do kr**u do obchodu

zdenios ( 5. února 2015 09:35 )

Internet a všechna moderní technika odhaluje veškerou kulturu i nekulturu kdejakému zájemci během se***. A možná že nejedna nekulturní síla díky tomu se množí do divokých rozměrů. Pokud mají nějakou politiku a chtějí vládnout celému světu, tak podle tohoto článku si mohu akorát myslet, že počítají také s tím, že se někdo přidá a využije je jako armádu, policii či popravčí katovnu. Jediné pozitivum vidím v tom, že ona moc nasaje všechno zlo a sadistické fyzično odevšad a pak se to jednoduše spálí na jednom místě !!!

tgbg ( 4. února 2015 17:19 )

Statečný Amík se nedal. A to je sr*lo. Košuláče. A Putler ten je v tichosti podporuje.

japome ( 4. února 2015 15:16 )

Už se v tom ztrácím

kacota..... ( 4. února 2015 14:35 )

Len sa vybláznite, aj ty zamotané video

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud