Vybuchlé Vrbětické sklady: Chyběla jim bezpečnostní dokumentace!

Autor: shp - 
28. ledna 2015
19:13

Muničním skladům ve Vlachovicích-Vrběticích na Zlínsku chyběla bezpečnostní dokumentace. Ohodnotit možné bezpečnostní riziko společnosti Bochemie v areálu, kde vybuchly dva muniční sklady, není objektivně možné, dokud nebudou hotové bezpečnostní zprávy hodnotící působení skladů s municí.

Při debatě s občany Vlachovic to dnes řekl Pavel Danihelka z Vysoké školy báňské, který pro obec zpracoval posudek aktualizované bezpečnostní zprávy Bochemie.

Bohumínská společnost Bochemie má v areálu linku na ekologické přepracování prošlého raketového paliva, které přichází do závodu v podobě materiálu s vysokým obsahem vlhkosti. Výsledným výrobkem je chloristan amonný, který je široce komerčně využitelný, například pro výrobu airbagů.

Podle zástupců firmy jde o unikátní technologii, výroba je ekologická a bezodpadová. Bochemie závod ve vrbětickém areálu postavila v roce 2012. Ještě před stavbou však proti němu protestovali obyvatelé Vlachovic. Někteří občané se po výbuších muničních skladů obávají možného vzájemného působení Bochemie a muničních skladů. Zástupci Bochemie se dnešního setkání nezúčastnili, jejich vyjádření ČTK zjišťuje.

„Došlo k pochybení a nedodržení požadavku zákona, že subjekt, který skladuje výbušniny a není to armáda, je povinen udělat podobnou zprávu, jakou udělala Bochemie. Nemůžeme jednoznačně říct, že Bochemie je v pořádku do doby, dokud není jasné, zda ji může něco ohrozit zvenku nebo jak okolí může ohrozit ona,“ uvedl Danihelka.

V posudku na aktualizovanou bezpečnostní zprávu uvedl, že „dokud někdo nedodá informace, co je v okolí, nemůžeme uzavřít, zda to je, nebo není v pořádku“. Podle Danihelky byla chyba v tom, že firmy, které si pronajímaly sklady, dokumentaci nezpracovaly. „Ta dokládá, že slušně nakládají s materiálem. K tomu jsou pravidelně kontrolovány.

Pravděpodobně se cítily jistě, že jsou jakoby vojáci, protože v zákoně je, že se to netýká vojáků. Ale ony vojenské zařízení nejsou,“podotkl Danihelka. Obec se podle starosty Zdeňka Hověžáka (STAN) má vyslovit k aktualizaci bezpečnostní zprávy Bochemie, kterou zpracovává kraj. Asi stovka lidí, která se dnešního setkání ve Vlachovicích zúčastnila, se vyslovila spíše proti Bochemii.

„Lidi zajímá vzájemné působení s municí, území je celé zasažené, je to tady zaminované skrz naskrz,“ uvedla jedna z obyvatelek. Podle Danihelky však obec mnohem více ohrožuje střelivo než palivo, které Bochemie zpracovává. „U chloristanu amonného ani raketového paliva nedochází k masivnímu přenosu exploze, při výbuchu se rozmetají části a vybuchne jen něco,“ uvedl Danihelka.

Podle občanů v závodě již třikrát hořelo. Podle bývalé starostky ale byly drobné požáry automaticky uhašeny. Na dotaz občanů, zda je po výbuších možné opět obnovit provoz Bochemie, Danihelka uvedl, že je třeba dostatečně vyčistit přístupové cesty a okolí munice. „Mělo by být kontrolováno, aby tam nikdo nemohl chodit. Podle mě jsou větší problém než Bochemie ty muniční sklady. Kdybyste se měli něčeho zbavit, zbavte se první muničních skladů,“ uvedl Danihelka.

Ve Vrběticích vybuchl loni v říjnu sklad číslo 16, v prosinci sklad číslo 12 s desítkami tun vojenského materiálu. Oba objekty si pronajímala ostravská firma Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci. Policie události vyšetřuje jako úmyslné ohrožení. Bezpečnostní okruh kolem areálu střeží armáda.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud