Úterý 28. března 2023
Svátek slaví Soňa, zítra Taťána
Oblačno, sněžení 4°C

V blízkosti Země proletěl velký asteroid: Nebezpečí nehrozilo!

Fotografie
 (Autor: internal)
Autor: ČTK, lm - 
26. ledna 2015
19:35

Obrovskou rychlostí asi 15 kilometrů za vteřinu proletěl v pondělí vpodvečer relativně těsně kolem Země velký asteroid. Nejvíce se přiblížil v 17:20 SEČ, kdy nás od něj dělilo „pouhých“ 1,2 milionu kilometru, což je zhruba trojnásobná vzdálenost mezi Zemí a Měsícem.

Nebezpečí nehrozilo, vesmírné těleso z dráhy propočtené astronomy nevybočilo. Nicméně případná kolize s tak velkou planetkou by podle Alana Harrise, specialisty na asteroidy německého střediska pro kosmický výzkum (DLR) v Berlíně, způsobila na Zemi obrovskou katastrofu s miliony obětí. „Je to vždy varování,“ dodal podle agentury DPA. Vědci jsou přesvědčeni, že podobná srážka způsobila před miliony let vyhynutí dinosaurů.

Planetka označovaná jako 2004 BL86, jejíž velikost se odhaduje na 540 metrů, se k Zemi blížila rychlostí přes 56 000 kilometrů v hodině. Průlet bylo možné pozorovat pomocí dalekohledů a odborníci toho také využili k výzkumu, neboť další srovnatelná událost se odehraje až v roce 2027.

Podle vědců šlo o nejtěsnější přiblížení tohoto asteroidu k Zemi pro nadcházejících nejméně 200 let.

„Ačkoli v dohledné budoucnosti nepředstavuje pro Zemi žádnou hrozbu, půjde o docela blízký průlet relativně velkého asteroidu, což nám dává jedinečnou šanci to sledovat a dozvědět se více,“ prohlásil ještě před událostí Don Yeomans z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Že se dnes žádná apokalypsa nečekala, uklidňoval také Astronomický ústav Akademie věd ČR. „Žádné nebezpečí nehrozí! Naopak, je to pro astronomy příležitost ji (planetku) při průletu sledovat a zjistit víc. V současné době o ní nevíme téměř nic,“ uvedl v prohlášení Pavel Suchan.

Na podrobný výzkum se připravila NASA, která na asteroid zaměřila své radarové zařízení v Mohavské poušti v Kalifornii a více než třistametrové antény v Portoriku. Výsledkem by měly být detailní obrázky planetky.

Další obdobně blízký průlet asteroidu srovnatelné velikosti se odehraje až za dvanáct let. Planetka pojmenovaná 1999 AN10 se k Zemi přiblíží na 400 000 kilometrů. Ještě těsnější setkání nás čeká v pátek 13. dubna 2029, kdy se planetka Apophis dostane na vzdálenost 31 000 kilometrů. Pro zajímavost, je to o zhruba 5 000 kilometrů méně než dráha, po které obíhají geostacionární družice.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa