Na cestách s Blesk.cz: Na Kubě po stopách majora Zemana

Autor: Petr Macek, zrk - 
25. 1. 2015
07:52

Ostrov komunistické revoluce, pastelových barev i špičkových doutníků. Ostrov honosných měst, starých krásných aut a fascinujících pláží. Ostrov, kde i v zimě je léto. Vítejte na Kubě.

Na Kubě je právě teď příjemné léto – vzduch má 26 stupňů, voda tak 24. A když jsme u těch číselných údajů – čtrnáctidenní zájezd s polopenzí včetně poplatků koupíte v last minute od cca 25 tisíc korun, častěji se ale cena s all in – a to i při koupi na poslední chvíli – pohybuje v rozmezí 40-50 tisíc. A kam se na Kubě podívat? Tady jsou naše tři tipy.

Hotel Loz Jasmines ve vesnici Viňáles představuje pro místní vrchol přepychu, pro Čechy symbol spolupráce normalizační kinematografie s kubánskými přáteli. V exotické scenérii pohoří Viňáles se natáčely dva díly seriálu 30 případů majora Zemana. Pro tyto účely byl hotel přejmenován na Bella Vista, v bazénu si tu užíval Rudolf Jelínek co by agent Hradec, a personál si tu na štáb stále pamatuje.
Růžová stavba stojí na vrcholu pohoří, z něhož je pohádkový výhled do údolí, a na poměry chudého venkova skýtá jednu z lepších možností ubytování.

Trinidad: Jedno z nejstarších kubánských měst, zapsané v roce 1988 na seznam kulturního dědictví UNESCO.
Charakteristické jsou pro něj maximálně několikapatrové koloniální domky s barevnou fasádou. Kolem jsou rozsáhlá pole s cukrovou třtinou, místní podnikavci také nabízejí řadu výletů do okolí - většinou koňmo a na zvířatech v různém stadiu podvyživenosti.

Havana: Kdysi bohaté koloniální město s velkoryse pojatou architekturou, širokými ulicemi a krásnými palácovými domy. Po kubánské revoluci Fidela Castra (88) jej však bohatí majitelé opustili, emigrovali na »Západ« – tedy v tomto případě spíše na sever, a jejich místo zaujala početná vlna přistěhovalců. Paláce dnes často připomínají vybydlené squaty, přestože jejich obyvatelé září čistotou.

Zvláštní mix bezstarostnosti, chudoby, všudypřítomné hudby a neudržovaného luxusu, dokreslený zaostalým vozovým parkem místních, pocházejícím z Ameriky 50. let, propůjčuje městu neopakovatelné fluidum, které je záhodno alespoň jednou za život poznat.
Zažít se toho tady dá mnoho od návštěvy továrny na slavné doutníky po procházku po ikonických stavbách a místech - rozložité náměstí Revoluce, bar Floridita se sochou Ernesta Hemingwaye, taneční a ohnivou show hotelu Tropicana a mnohé další.
A na celé Kubě, respektive Havaně, pak proudem teče stejnojmenný rum proudem.

Rady na cestu:

Délka letu: cca 11 hodin
Úřední jazyk: Španělština
Počet obyvatel: cca 11,2 milionu
Měna: Místní používají kubánské peso CUP, turisté konvertibilní peso CUC.
Ceny: V CUP vyjde káva na korunu, ryba na dvacku, v CUC dáte za totéž 10x-40x více…
Bankomaty: Ty byste tu hledali marně
Víza: Je potřeba si je zajistit předem turistickou kartu, vyjde na 750 Kč, obvykle zajišťují CK.

Doporučujeme
ukava5 ( 25. ledna 2015 13:01 )

baronessa-trošku sentimentálne,ale naprosto pravdivé,konštatovanie...v porovnaní nášho sveta,uponáhlaného,vypočítavého...česť výnimkám...

mord ( 25. ledna 2015 11:29 )

 ti jsou tam tak šťastni, že riskuji životy vlastních deti, když s nimi pádluji na Floridu žralok nezralok!

karmavana ( 25. ledna 2015 10:36 )

Nakradni o několik kilogramů kabelů více, zaplať si last minut a můžeš z této demokracie odletět a za 11 hodin jsi v ráji na zemi. Oni tam takový inteligenty potřebují.

baronessa ( 25. ledna 2015 09:42 )

 I když se média snaží Kubu očernit ze všech stran, nemůžou popřít, že jsou tam lidé šťastnější než u nás. Umí si užít života. Nahrává tomu samozřejmě podnebí i příroda, na uhlí na zimu tam jistě nikdo nemyslí No, a povalující se ožralé bezdomovce tam taky těžko najdete. Takže - kdo je na tom líp? Oni, nebo my, v tzv. demokracii??

ejvm1712 ( 25. ledna 2015 09:09 )

Kubánci zas zanechali pár stop v Čechách,když tu na komunistů makali v podobě nemanželských dětí a to většinou s C i n s k e j m a k u r va m a.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa