Nová titulka Charlie Hebdo: Prorok pláče „Já jsem Charlie!“

13. 1. 2015
07:15

Nezalekli se a dál pokračují ve šlépějích svých mrtvých kolegů. Francouzský týdeník Charlie Hebdo, který se stal minulý týden terčem teroristického útoku, vyjde ve středu s karikaturou plačícího muslimského proroka Mohameda a nápisem Je suis Charlie (Já jsem Charlie) na titulní straně.  Tato krátká věta se v posledních dnech stala symbolem solidarity s oběťmi středečního útoku na pařížskou redakci satirického časopisu, kde rukou islamistů zemřelo 12 lidí.

Příští číslo vyjde v nákladu tři miliony výtisků, nikoli v obvyklém počtu 60.000. Prodávat se bude v 25 zemích, napsala agentura AFP.

Obálku nového čísla tvoří obrázek proroka Mohameda, který pláče a drží transparent s inkriminovaným sloganem. Nad kresbou bíle oblečeného Proroka stojí nápis „Tout est pardonné“ (Vše odpuštěno), napsal list Le Parisien a agentura AFP, která dostala kresbu dnes večer k dispozici.

Připravovanému středečnímu vydání se říká „vydání přeživších“. Autor úvodní karikatury podepisovaný jako Luz je jedním z těch, kteří středečnímu vraždění v redakci Charlie Hebdo unikli.

Vydavatele týdeníku po útoku zasypal příval objednávek na nové vydání z domova i ze zahraničí, a rozhodli se proto náklad mimořádně zvýšit na tři miliony výtisků, napsala AFP. Ještě minulý týden se hovořilo o mimořádném nákladu milion kusů.

Obhájce a mluvčí časopisu Richard Malka dnes připomněl, že kresby zobrazující Mohameda i autority jiných světových náboženství jsou již roky standardní součástí časopisu.

„V každém čísle Charlie Hebdo za posledních 22 let nebylo jediné, ve kterém by nebyly karikatury papeže, Ježíše, kneží nebo rabínů, imámů a Mohameda,“ citovala jej AFP. Bylo by prý „překvapivé“, kdyby kresby Mohameda v novém čísle chyběly. Ve vysílání rozhlasové stanice Europe 1 Malka prohlásil, že týdeník, který se stal již dříve terčem islamistů, není časopis krutý, ale neuctivý. Razantně přitom odmítl veškerá obvinění z islamofobie.

japos22 ( 13. ledna 2015 16:15 )

Napiš a publish

uzjenacase ( 13. ledna 2015 12:25 )

ano vog.hte jsi debil

uzjenacase ( 13. ledna 2015 12:24 )

nevidis ze ma tecku a vypina se pozde?!!!!!!!!!!!!! nebo jsi voght, osobne i ja dost zidu znam

uzjenacase ( 13. ledna 2015 12:23 )

to vog.ht brec tam

kapsa72 ( 13. ledna 2015 10:51 )

Chtel bys se snad vzdat??? Znamenalo by to, ze teroriste by zvitezili.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa