Čech mezi třicítkou úspěšných podnikatelů pod 30 let na světě: Čím se živí?

Autor: simao, ČTK - 
6. 1. 2015
12:48

Čech Jan Řežáb (27) se dostal do prestižní společnosti. Časopis Forbes ho vybral mezi 30 úspěšných podnikatelů mladších 30 let. Po bok mladých z řady oblastí - vědy, vzdělávání, her, ale i sportu, hudby a filmu. Řežáb zaujal jako spoluzakladatel společnosti Socialbakers. A inspirativní je i jeho životní příběh.

Žebříček „30 pod 30“ sestavil americký časopis Forbes již počtvrté. V celosvětovém seznamu úspěšných podnikatelů má letos Česko zástupce vůbec poprvé.

Jan Řežáb se prosadil v kategorii Marketing a reklama. Je totiž spoluzakladatelem a šéfem původem plzeňské společnosti Socialbakers, která pomáhá firmám měřit úspěšnost na komunitních sítích jako je Facebook, Twitter či Google+.

Forbes Řežába vybral s odůvodněním, že vede firmu s nejširším záběrem analytiky sociálních médií. „Být v seznamu Forbes 30 pod 30 je pro mě a pro náš tým velká pocta,“ uvedl Řežáb. Mezi zákazníky jeho společnosti patří třeba firmy Microsoft, Lenovo, Nestlé či Danone. Dle svého webu má společnost více než 300 zaměstnanců a 11 poboček po celém světě. Od investorů již obdržela přes 34 milionů dolarů (789,4 milionů Kč). „Je skvělé, že naše tvrdá práce se Socialbakers začíná být vidět v globálním měřítku,“ citovala Řežába česká webová mutace Forbesu.

Dohromady porota upozornila na počiny 600 mladých lidí. Do užšího výběru „30 pod 30“ se kromě Řežába dostal třeba Palmer Luckey (22), zakladatel firmy Oculus VR, která vyrábí brýle pro virtuální realitu. Svou firmu Luckey prodal loni v červenci Facebooku za dvě miliardy dolarů.

Ve výběru se však objevily i zámořské celebrity - třeba hvězda basketbalové NBA s hustým plnovousem James Harden (25), který se těší z řady lukrativních reklamních kontraktů, či americká herečka a modelka Blake Lively (27), která se pustila i do prodeje oblečení, jídla a domácích výrobků pod značkou Preserve.

Řežábův příběh: Nedokončil gymnázium, zažil i krach

V případě Čecha Jana Řežába je přitom zajímavý i jeho životní příběh. Jak tenhle úspěšný mladý podnikatel začínal? S podnikáním v šestnácti letech, v sedmnácti si založil na živnostenský list svého táty firmu Redboss, upozorňuje server mimoskolu.cz. Tahle Řežábova první společnost nabízela hry, melodie a tapety pro mobilní telefony. Nešlo o jednoduché období. „Byl jsem mladej a na schůzky chodil v saku z tanečních a s kravatou, kterou mi uvázal táta,“ přidává Řežáb úsměvnou vzpomínku. Redboss však nakonec zkrachoval.

Řežáb začal vydělávat peníze jako velmi mladý. A na jeho pracovní vytížení doplatila škola - nedokončil gymnázium. Přesto se tenhle podnikatel svých snů nevzdal a v roce 2008 se stal spoluzakladatelem úspěšné společnosti Socialbakers. Zadařilo se mu i v soukromém životě - svatbu měl již v 21 letech a dnes mají s manželkou dva syny.

Doporučujeme
pgga ( 7. ledna 2015 00:20 )

Takze Bill Gates take nevytvari nic?

pgga ( 7. ledna 2015 00:16 )

bezpracnost?

pgga ( 7. ledna 2015 00:14 )

pgga ( 7. ledna 2015 00:13 )

Ty nikoho duchodce ani nikoho "brat" nemuzes Ty lhari..jak jsi vysvetloval "vzdy cekas na naklad" a ty chces nekoho idiote zamestnat?

kapsa72 ( 6. ledna 2015 19:02 )

 lunatic:Každá práce je užitečná - dělal bych klidně i popeláře;kdykoliv smeknu před pracovitým jedincem.. Stary dobry lunatic,..Vedel jsem ze mame podobne nitro..

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa