Sobota 17. duben 2021
Svátek slaví Rudolf, zítra Valérie
Zataženo, déšť se sněhem 6°C

Recepty na pravé české míchačky: Silvestr s mozečkem i semaforem!

Autor: František Prachař - 
31. prosince 2014
20:22

Na Silvestra ne každý pije Bloody Mary, Sex on the Beach a jiné zahraniční směsky. Nabízíme recepty na zaručeně české, prověřené a levné likérové koktejly.

Odborníkem na tento druh pití je televizní dramaturg Alexandr Guha (30). Svoji diplomovou práci na fakultě etnografie Univerzity Karlovy nazval »Kulturní dimenze alkoholu«. Život si vynutil její pokračování, protože si ji půjčoval kdekdo.

„A tak mě napadlo podívat se na to, co se u nás pije, podrobněji,“ vzpomíná pan Guha.

Prozkoumal bezpočet hospod, náleven i knajp. Říkal tomu »metoda zúčastněného pozorování« a výsledky sepsal v útlé knížce Pravé české míchačky. Kvůli ní za ním přijeli a vyzpovídali ho reportéři německé televize ARD.

Přednášel i v Českém kulturním středisku ve Francii. „Francouzsky neumím a až přes překladatelku jsem zjistil, že v té zemi neznají vodníka. A tak název koktejlu Vodníkovo sperma musela přeložit jako ejakulát otce vodních víl. Tomu už Francouzi rozuměli,“ směje se Alexandr Guha. O výsledky svého bádání se rád podělil se čtenáři Nedělního Blesku.

Vzteklej pes

Polovinu sklenice naplníme oblíbeným sirupem a dolijeme vodkou. Pak zakapeme tabaskem, které obě tekutiny oddělí. Jeho množství určuje říz nápoje.

Vodníkovo sperma

Říká se mu také Predátorova krev nebo Afghánský chrchel. Vznikne postupným přilitím jedné dávky mléka či smetany (malé, kelímkové balení) do panáka zelené. Mléko odbourá říz peprmintky a výsledek je překvapivě lahodný.

Semafor

Nejnáročnější na přípravu! Začínáme griotkou, do které přes dno obrácené čajové lžičky opatrně vléváme vaječný koňak. Zelená dovršuje dílo. Semafor má sice obráceně barvy, to se ale spraví, když ho do sebe překlopíme – pak se barvy srovnají do správného pořadí.

Mozeček

Do sklenky s griotkou opatrně, krouživým pohybem a čůrkem přidáváme vaječný koňak. Vznikne originální sraženina, připomínající rozlousknutý vlašský ořech nebo mozkové závity. Pokud totéž učiníme se zelenou, dostaneme tzv. vojenský mozek.

Utopenec

Nebo také polská vlajka či utopený komunista se skládá půl na půl z griotky a vodky. Do sklenky nejprve nalijeme griotku a pak – velice pomalu a opatrně – po skle vodku. Nápoje se nesmísí a vytvoří pěkný barevný efekt.

Vítr z hor

Smícháme Alpu (francovku) a peprmintku (tj. zelenou), nejlépe v poměru 1:2. Chutí nápoj připomene rozpuštěné větrové bonbony. Pokud Alpu smícháme v témže poměru s griotkou, vznikne pití zvané Krámy yettiho mámy.

 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa