Středa 31. května 2023
Svátek slaví Kamila, zítra Laura
Polojasno 21°C

Muniční sklad ve Vrběticích: Bude znovu vybuchovat?!

Autor: ČTK, haj - 
27. prosince 2014
11:15

Ve Vrběticích již pyrotechnici chystají prostor pro ničení poškozené munice. Pohov si nedali ani o vánočních svátcích. V příštích dnes by se ale mohly ze skladů ozvat další výbuchy, tentokrát však řízené.

Pyrotechnici v areálu s muničními sklady ve Vrběticích na Zlínsku chystají prostor pro ničení poškozené munice. Je tak možné, že v následujících dnech se tak z areálu ozvou řízené výbuchy, tvrdí zlínský policejní mluvčí. Na odvoz munice by měl být areál připraven v lednu.

Pyrotechnici pracovali i o vánočních svátcích. "Přibrzdilo je jen sněžení na Štěpána, ale skutečně jen na chvíli. Brzy se pracovalo ve standardním režimu," uvedl Jaroš. Ochlazení, které v noci na dnešek do regionu přišlo, podle Jaroše vliv na práci pyrotechniků nemá.

Policejní a vojenští specialisté začali v pondělí čistit lesy a louky v okolí obcí uvnitř oblasti, která je uzavřena páskami. Postupují od nejvzdálenějších míst na hranici stanoveného perimetru směrem dovnitř areálu. Munici, která nebude schopná převozu, pyrotechnici zlikvidují přímo v areálu, munici schopnou převozu uskladní na místě, kde bude připravena k pozdějšímu odvozu.

Areál byl po říjnovém výbuchu již připraven k odvozu munice, překazila to ale prosincová exploze. Podle zprávy ministerstva vnitra bylo v 27 skladech uloženo asi 7000 tun materiálu, který zahrnoval 1000 tun výbušniny.

Firmy, které si sklady pronajímají, část munice odvezou svým zákazníkům. Zbytek půjde do skladů v Květné na Svitavsku. Asi 14 kilometrů dlouhý bezpečnostní okruh střeží armáda. Na místě je asi 200 vojáků.

Sklad číslo 16, který s 58 tunami vojenského materiálu, tedy munice i zbraní, vybuchl 16. října, i sklad číslo 12, jenž s 98 tunami vojenského materiálu explodoval 3. prosince, si pronajímala ostravská společnost Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci. Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení, pracuje na nich tým policejního prezidia.

 

 

gogo ( 27. prosince 2014 11:48 )

Je to celé více než zamlžené. Nechápu, že majitelé výbušnin již nejsou dávno v base. Kdo za tím vším stojí, jaké pojišťovací podvody výbuchy maskovaly, jaké machinace se zbraněmi se zde dějí.. Zde se asi pohybuje mafie č. 1 ...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa