Neděle 20. září 2020
Svátek slaví Oleg, zítra Matouš
Polojasno 20°C

Na podvody s převody ojetin si posvítí novela zákona. Položí to malé bazary aut?

 (Autor: profimedia.cz)
Autor: mas - 
18. prosince 2014
13:37

Na trhu ojetých automobilů se můžete setkat s prodejci, kteří se při výkupu a prodeji dopouštějí nejrůznějších podvodů, triků a jiných nekalých praktik. Běžně se objevují případy prodeje vozů, které mají nejasný původ a vlastníky, přetočené tachometry, či závažné chyby v dokumentech. Od prvního ledna 2015 vstupuje v platnost nový zákon, jehož cílem je trh ojetých vozidel pročistit a zvýšit jistotu kupujících i prodávajících.

Jaký dopad to bude mít pro zákazníky?

Řada malých bazarů již informovala, že nová opatření pro ně budou likvidační. Navíc od ledna čeká na zákazníky řada administrativních komplikací, které budou muset při prodeji i koupi vozu vyřizovat. A odborníci také dodávají, že za opožděné registrace vozidla hrozí pokuty až 50 000 korun. Vozidla, která nebudou mít dokumentaci v pořádku, již nebude možné přihlásit. Je tedy vhodné si důkladně prověřit, od koho vůz kupujete a zda je automobil po právní stránce připraven k prodeji. Neriskujete, že s vozem nebudete moci vůbec jezdit…

Chcete nakupovat auta beze strachu?

Velcí prodejci nový zákon naopak vítají. „Podle našeho názoru v novém zákoně převažují pozitivní dopady, a to zejména pročištění trhu ojetých vozidel. Stejně tak se zvýší bezpečnost prodeje a nákupu ojetých vozů pro zákazníky. Trh se navíc rychle zbaví prodejců, kteří nebudou schopni opatření zákona plnit, což zcela jistě napomůže transparentnosti celého sektoru,“ říká generální ředitelka AAA AUTO Karolína Topolová.

Prodejci se tak na změny připravují již několik měsíců a snaží se zavést taková opatření, aby potencionální zákazníci na výkupu i na prodeji nepocítili žádné komplikace a to ani o víkendech, kdy je téměř nemožné sehnat notářsky ověřenou plnou moc

Jak se připravit na návštěvu autobazaru?

Na internetu jsou již nyní vzory plných mocí, které by si zákazníci měli nechat úředně ověřit ještě před návštěvou v autocentru. To jim umožní zrealizovat bezproblémový prodej či nákup vozu kdykoliv, ať už půjde o večerní hodiny nebo víkend. Je tedy určitě vhodné nepodcenit přípravu a přichystat si dopředu ověřenou plnou moc.

Problémy se dají očekávat zejména v případech, kdy prodávající a kupující budou pocházet z různých měst České republiky. Vozidla se totiž od nového roku budou muset přihlašovat na nového vlastníka vždy v místě původní registrace. „Pokud si tedy koupíte vůz z Plzně například v Ostravě, budete si muset udělat výlet přes půl republiky," dodala Topolová.

 

rafael56 ( 2. září 2015 21:05 )

Jo taky s tím souhlasim. Sice nechci zatracovat dobrné podnikání, ale většina malých prodejců aut jsou jen vyčůraný podvodníci. Jen sem zvědavej jestli ten zákon bude někdy opravdu fungovat a dostojí slibům. Klidně ať existuje jen AAA když se na to bude dát spolehnout. Teď ty polopřevody čistotě na trhu taky moc nepřidaj...

once269 ( 29. prosince 2014 17:04 )

Snad to "pročíštění" trhu ojetých vozidel opravdu bude ku prospěchu věci a hlavně ku prospěchu zákazníka, jak uvedla paní Topolová.

karlosar ( 18. prosince 2014 18:24 )

Jako já jsem pro! S kšeftama aut se děje hodně špíny co tak zaznamenávám...Líbí se mi jak se k tomu AAA postavili, prostě nejlepšíbazar. Jsem jejich zákazník a vypadá to, že i zůstanu a další auto tam koupím taky, ale tak za rok-dva... až se OII rozsype

cojetoza ( 18. prosince 2014 17:30 )

Já těm dovozcům a autobazarům co nabízejí pár nějakých podivnejch aut nevěřim. Většinou jsou to nekvalitní auta a chtějí je prodat za každou cenu, což velký autobazar nemusí. Každá snaha o průhlednost v tomhle byznysu je krok správným směrem.

sshskript ( 18. prosince 2014 16:57 )

Těch podvodů už bylo dost! Z bezproblémovou seriozní koupi si rád udělám víc času na koupi auta. S tímto s Topolovou souhlasím, pověst autobazarů u nás je velice špatná. Jen tak dál.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud