Ve Vrběticích opět neřízeně vybuchoval sklad: Lidé se děsí Vánoc

Autor: ČTK, zr - 
13. 12. 2014
09:10

Z muničního areálu ve Vrběticích se i v noci z pátku na sobotu ozývaly salvy. Šlo o zcela neřízené výbuchy. Starosta přilehlé obce Vlachovice Zdeněk Hověžák se bojí, že občané prožijí Vánoce ve strachu.

Podle Javorkové se v pátek ozvalo celkem asi 20 slabších výbuchů. „Areál poté zkoumal vrtulník s termovizí, který ale nezjistil žádné tepelné ohnisko. Zřejmě tak vybuchla munice rozházená po druhém výbuchu," uvedla Javorková. Podle policie je situace podobná té po říjnovém výbuchu prvního skladu, odkud se i několik týdnů po jeho explozi ozývaly mírné neřízené detonace.

Pyrotechnici si předtím, než budou areál chystat na odvoz munice, stanovili sedmi až devítidenní bezpečnostní lhůtu bez neřízených výbuchů. Teprve poté začnou stejně jako po říjnové explozi prvního skladu čistit příjezdové komunikace v areálu ke skladům, kde je uložena munice, a také okolí cest a skladů. Nově vybudují točnu pro nákladní automobily a techniku.

Policie odhadovala, že v případě příznivého počasí by se munice z Vrbětic mohla začít odvážet začátkem příštího roku. Podle zprávy ministerstva vnitra bylo v 27 tamních skladech uloženo asi 7000 tun materiálu, který zahrnoval kolem 1000 tun výbušniny. Pyrotechnici se nyní soustřeďují na dočišťovací práce, hlavně v blízkosti obcí.

Sklad číslo 16, který s asi 57 tunami munice vybuchl 16. října, i sklad číslo 12, jenž s téměř třinácti tunami výbušnin explodoval 3. prosince, si pronajímala ostravská společnost Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci. Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení, pracuje na nich tým policejního prezidia.

Kolem obou ohnisek výbuchů je stanoven bezpečnostní, asi 14 kilometrů dlouhý okruh, který střeží policie i armáda. Vláda schválila zvýšení počtu vojáků na 450, areál by měl být neprodyšně uzavřen. Vojáci budovali zázemí pro svou strážní jednotku i velení. Na místě by vždy mělo být nejméně 200 vojáků. Zhruba 180 těch, kteří budou mít na starost hlídání areálu, by mělo přijet v pondělí. Pro obyvatele obcí znamená přítomnost armády větší jistotu.

Uzavřena do odvolání zůstává komunikace od Lipové směrem na Haluzice, která zasahuje do bezpečnostního okruhu 1200 metrů od epicentra druhého výbuchu.

Doporučujeme
dzery ( 13. prosince 2014 12:19 )

Monaisovi to nevysvětlíš.

sars ( 13. prosince 2014 12:11 )

 Vláda oligarchů si vodi své loutky kteří si říkají politici.

istyl ( 13. prosince 2014 11:06 )

ted uz Zemanistan...Ovaristan...je lepsi...

moiaza ( 13. prosince 2014 11:00 )

V kapitalistickém Havlistánu jsou podobné věci zcela běžné.

dzery ( 13. prosince 2014 10:09 )

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa