Čtvrtek 27. ledna 2022
Svátek slaví Ingrid, zítra Otýlie
Zataženo, déšť se sněhem 4°C

Poklad v Bečově nad Teplou: Přes sto lahví alkoholu za 20 milionů!

Autor: Kateřina Moravcová, lmk - 
10. prosince 2014
07:04

Už druhý poklad mají v Bečově nad Teplou. Vedle velevzácného relikviáře sv. Maura tu objevili i 136 lahví vína a koňaku. Mají cenu 20 milionů korun.

Unikátní sbírka vína pochází z let 1890 až 1899. Mnoho lahví má zachovanou etiketu. „Díky tomu mohu bezpečně určit nejen původ, ale i konkrétního vinaře, od kterého pochází, a dokonce i obchodníka, jenž vína prodával,“ vysvětlil jeden z nejlepších českých sommeliérů Jakub Přibyl, který vína analyzoval. Každá lahev má podle něj hodnotu 200 tisíc korun. „Ve sbírce ale máme dva koňaky nevyčíslitelné hodnoty a několik lahví vína v hodnotě mezi 500 až 600 tisíc korun,“ doplňuje správce depozitáře, v němž jsou lahve nyní pečlivě uskladněny, Josef Rozinek. Vína, objevená spolu s relikviářem sv. Maura na bečovském zámku v roce 1985, byla celkově oceněna na 20 milionů.

Sbírka ale byla dlouhé roky uskladněna bez většího zájmu. „Několikrát jsem žádal, aby se tímto vinným pokladem někdo zabýval. Nikdo nereagoval, až nyní pomohlo propojení se soukromníkem,“ vysvětlil proluku mezi objevem a oceněním kastelán Tomáš Wizovský.

Nejdražší víno má hodnotu až 600 tisíc a pochází z vinařství Chateau d`Yquem. „Jde o unikátní vinařství z vesnice Sauternes v oblasti Bordeaux, které vyrábí velmi jemná, sladká bílá vína. Jejich kvalitu a exkluzivitu dokládá i fakt, že jako jedinému vinařství mu byla v roce 1855 přiznána kategorie premier cru classé supérieur při Bordeauxské klasifikaci vín,“ říká sommeliér Jakub Přibyl. Podle něj by většina objevených vín byla pitelná!

Nález 20. století!

Relikviář sv. Maura objevil v roce 1985 tým československých kriminalistů v útrobách bečovského zámku na Karlovarsku. Památku nevyčíslitelné hodnoty schovali na konci druhé světové války pod prkna podlahy její majitelé, rodina Beaufort-Spontin. Jeho vypátrání se považuje za jeden z největších nálezů 20. století. Po korunovačních klenotech je totiž relikviář druhou nejvýznamnější zlatnickou památkou v Česku.

zlymikes ( 10. prosince 2014 08:27 )

A my tam v sedmdesátých letech s kastelánem prolejzali a nic jsme nenašli. To bylo asi tím,že jsme spíše koukali, jak zabezpečit římsy a střechu.

salto ( 10. prosince 2014 08:08 )

Od Draka???

merrylou212 ( 10. prosince 2014 08:02 )

aranka.erbova ( 10. prosince 2014 07:10 )

Výborně,měsíc stará zpráva,tak co tam máte dál?Už se našla vložka po I.Bartošové?Rychtář by si ji rád schoval na památku

Zobrazit celou diskusi
Další videa