Pátek 1. prosince 2023
Svátek slaví Iva, zítra Blanka
Zataženo, sněžení 0°C

Česká reklama pobouřila sousedy: Kdo je polský šmelinář, který naštval Poláky?

Autor: simao - 
9. prosince 2014
18:11

Tahle česká reklama zvedla nejednomu Polákovi mandle. S Ivanem Trojanem si v ní totiž zahrál i „polský šmelinář“, nabízející ve svém kuriózním stánku maskovaný za stromek všechno možné. Kvalita samozřejmě nezaručena. Kdo si přitom střihl tuhle roli, o které rázem diskutuje i polský ministr zemědělství?

Převlékli ho za polsky mluvícího překupníka a postavili do cesty „učiteli“ na běžkách Ivanu Trojanovi. Jakub Žáček však spolu s tvůrci spotu schytal kritiku od polských médií i diskutujících. Do reklamy se obul dokonce i polský ministr zemědělství. A také polská velvyslankyně v Praze.

„Důrazně protestuji proti takovýmto spojením, která zjednodušujícím a skandalizujícím způsobem prezentují Poláky,“ uvedla Gražyna Bernatowiczová v dopise českému vedení T-Mobile, které reklamu nakonec raději stoplo. Přesto se o ní mluví dál.

Co je zač muž, který šmelináře z česko-polských hranic ztvárnil? „Já jsem herec, mám na to papír z DAMU... Komické výstupy mívám vlastně průběžně i v životě,“ přiznal Žáček na stránkách České televize. Objevil se totiž i v pořadu Na stojáka, který tato televize přebrala. Když pořad začínal, byl Žáček členem brněnského HaDivadla a potkával se tam s kolegy Matonohou, Liškou či Poláškem. Stejně jako oni si pak střihl několik komických stand-upů.

Žáček je však především členem Divadla Na zábradlí. Sem tam se mihne i v nějaké vedlejší roli ve filmu i seriálu, např. nováckém Comebacku. V jednotlivých dílech se tam Žáček objevil v řadě převleků – jako doktor, řidič, messenger, ale také jako překupník romského původu Horváth či jako historická postava z dob Rudolfa II.  

Video Zakázaná reklama: Polski T-Mobile - youtube.com
Video se připravuje ...

Kontroverzní spot, který rozhněval Poláky, přitom sází na nadsázku a specifický humor. Podobně jako jeden z nejslavnějších výstupů Jakuba Žáčka v pořadu Na stojáka, kde se představil pro změnu jako kněz v „džínsách“, ale také s poněkud povědomým účesem a knírkem à la Adolf Hitler.

jana52 ( 16. prosince 2014 20:14 )

Ta reklama je skvělá. A je sporný, kdo z ní vychází hůž... jestli Polák nebo Čech. Myslím, že tohle může řešit jenom opravdovej blb.

mirkazam ( 12. prosince 2014 08:53 )

Náhodou, ta reklama nemá vadu !!

jeromeklapka ( 10. prosince 2014 11:21 )

Doporučujete im nadhľad a keď nedávno išla reklama Slovenskej sporiteľne,tak ste nadhľad nemali(mimochodom natočil ju Kohák)...Sledovala som seriál v jedných českých novinách,kde spovedali asi 25 cudzincov,žijúcich v Česku - tie diskusie pod článkami!Každému doporučovali,aby táhl domu debil - išlo o banality (jedlo,úrady,baby)Jediného zobrali na milosť Kanaďana,ktorý bol taký pozitivistický,že sa mu páčilo všetko...

prycsvladou ( 10. prosince 2014 10:15 )

nedávno tu byl článek jak prostitutky z polska mají na těle vytetována jména svých pasáů-a pak že ty kur-vy nejsou šmelináři-co polák to líná kůže

prycsvladou ( 10. prosince 2014 10:11 )

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud