Babiš: Den před výbuchem muničního skladu v něm byl šéf firmy!

Autor: ČTK, lm - 
7. prosince 2014
18:06

Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) se domnívá, že druhý sklad munice ve Vrběticích na Zlínsku nevybuchl náhodou. Den před prvním výbuchem se podle něj navíc ve skladech firmy Imex Group pohyboval její jednatel Petr Bernatík. Řekl to dnes v České televizi (ČT).

Firma Imex Group, která užívala oba vybuchlé sklady, je podle něj velmi kontroverzní. Podobným problémům podle Babiše firma čelila v Bulharsku, zbraně podle něj vyvážela například do Konga, pro které platí zbrojní embargo. Podle právníka firmy Radka Ondruše ale ministr lže a firma chystá žalobu.

"Připravuji žalobní návrh. Babiš bude muset u soudu dokazovat, že má pravdu. Budeme požadovat omluvu. Jako obchodník ví, že poškodil jméno firmy," řekl ČTK Ondruš.

Ve vojenském areálu na Zlínsku vyletěly do povětří dvě budovy s uskladněnou municí. První 16. října, druhá minulou středu. Při první explozi zemřeli dva lidé. Obě budovy si pronajímala ostravská společnost Imex Group. Věc nyní vyšetřuje policie.

"Ta firma, které vybuchly ty dva sklady, je velice kontroverzní firma. Ta firma vyvezla munici do Bulharska, kde to taky bouchlo," řekl Babiš v pořadu ČT Otázky Václava Moravce. Jeho výtky Ondruš odmítl.

Byl výbuch náhoda?

"V Bulharsku v roce 2011 vybuchl sklad, kde byl uložen vojenský materiál tří firem. Jednou z nich byl Imex Group. Bulharská strana nikdy klienta nežalovala," uvedl právník firmy. Podle něj je nepravdivá i informace o tom, že společnost vyvážela zbraně do Konga. "V tomto teritoriu obchodovala jen v Zimbabwe. Obchod povolovala tři ministerstva," řekl.

Podle Babiše má Imex Group za sebou další podivné společnosti. "Údajně večer před prvním výbuchem navštívil ten sklad majitel firmy. Údajně. Druhý den tam přišli dva zaměstnanci a chudáci tam zůstali," uvedl také Babiš. Návštěvu majitele ve skladu Ondruš potvrdil. "Materiál se měl vyvážet, přijel ho zkontrolovat. Toto jsme sdělili policii hned po výbuchu," řekl.

"Všichni experti se domnívají, že druhý sklad nevybuchl náhodou," poznamenal dále Babiš. "Já si to také myslím," dodal. Informace prý získal konzultací se zaměstnanci ministerstva obrany. Babiš také řekl, že na problémy v muničním skladu na Zlínsku už před lety upozorňovaly Bezpečnostní informační služba.

Stropnický prý nepochybil

Zároveň Babiš ale odmítl, že by pochybil ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Chybou podle něj bylo to, že sklady stát v roce 2011 soukromé společnosti pronajal. Kritizoval i údajně špatné rozdělení kompetencí státních úřadů. Je podle něj například nesmyslné, aby licenci na munici vydávalo ministerstvo průmyslu a obchodu, nikoli resort obrany.

Podle vicepremiéra pochybil i hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák (ČSSD), který měl podle něj vyhlásit v oblasti krizový stav. Babiš má za to, že tak neučinil z ekonomických důvodů. Uvedl také, že si firmy mají munici z Vrbětic co nejrychleji odvézt. Ondruš tvrdí, že o to už nějakou dobu firma usiluje. "O odvezení usilujeme od výbuchu. Materiál byl prodaný. Nikdo s námi ale ze strany státu nekomunikuje," řekl ČTK.

salto ( 9. prosince 2014 10:16 )

vynech první dvě slova a budu s tebou souhlasit

salto ( 9. prosince 2014 10:12 )

Je to tak, teď už se těžko udělá inventura a nezjistí se kolik toho schází (kam to vlastně přišlo???)

cantre ( 8. prosince 2014 12:33 )

kurzové sázení, velmi spolehlivé info www.caveso.webnode.cz

ritchi ( 8. prosince 2014 01:07 )

Kováčiku, chápeme tě

ritchi ( 7. prosince 2014 22:42 )

možná je takový špíny po státě víc

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud