Měl si aspoň půjčit sako! Hrubý pokles kultury, zlobí se Pan Etiketa kvůli režisérovi s metálem na bundě

Autor: vr, vlb, simao - 
30. října 2014
05:00

Prezident Miloš Zeman musel připnout metál na mikinu za pětistovku! Tu si místo kvádra vzal na předávání státních vyznamenání režisér Robert Sedláček. Rozezlilo to i odborníka na etiketu Ladislava Špačka. Režisér si podle něj měl půjčit sako. A nebo ho na Hrad neměli vůbec pustit!

Vyznamenaní dostávají na pozvánce do Vladislavského sálu doporučení, aby se oblékli do »společenského« – u mužů je to sako, košile a kravata. Sedláček se ale rozhodl udělat to po svém, a prezidenta prý nenaštval. „Udělování a propůjčení státního vyznamenání je ocenění přínosu konkrétních lidí, nikoliv jejich garderob,“ tlumočil hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Podle kritiků měl šéf protokolu Jindřich Forejt (37) Sedláčka z mikiny doslova svléknout a sehnat mu sako. Sám Forejt však Blesku řekl, že toto by bylo vůči režisérovi nezdvořilé. Naznačil také, že mu Sedláček sám řekl, že přijde decentně oblečen. Režisér televizního cyklu České století či dokumentárního filmu o Zemanovi se však nehájil. Včera nezvedal celý den telefon.

Video Buran na Hradě! Známý režisér si přišel pro poctu v mikině! - Tomáš Sovinský

Otřesený Špaček

"Byl jsem otřesen," komentoval režiséra ve sportovní bundě "Pan Etiketa" Ladislav Špaček na lidovky.cz a navrch přidal obsáhlejší hodnocení. "Je to státní akt, na který by se měl člověk obléci společensky. Děti se už oblékají slavnostněji do loutkového divadla," pokračoval. "Všichni lidé, kteří včera vstupovali do prostorů Pražského hradu, měli uveden určitý dress code. Pokud ho měl někdo dodržet, tak především ti, kteří byli středem pozornosti a kvůli kterým se celá ceremonie konala," dodal Špaček. 

Masaryk by prý byl zděšen!

Blesk: Co si myslíte o nošení mikiny do Vladislavského sálu?

Špaček: „To, co měl pan Sedláček na sobě, dává najevo naprosté pohrdání státním vyznamenáním a pohrdání prezidentem republiky. Asi si neuvědomil, že nejde o nějaký bohémský večírek.“

Blesk: Co tedy měli na Hradě udělat, když takhle přišel?

Špaček: „Protokol měl dost času ho poslat domů, anebo mu sehnat nějaké sako. Ti vyznamenaní jsou na Hradě několik hodin před samotným ceremoniálem, protože se to zkouší. Anebo ho vykázat. Tomáš Garrigue Masaryk by byl zděšen.“

Blesk: Třeba se Sedláček v mikině cítí nejlépe…

Špaček: „Nevím, jak často pan režisér dostává státní vyznamenání, ale řekl bych, že se měl lépe obléknout i kvůli sobě. Proč si nevěsty odívají krásné šaty a proč se lidé strojí do opery? Především proto, aby si užili slavnost okamžiku.“

Blesk: Jaké čekáte důsledky?

Špaček: „Jde o hrubý pokles kultury a nebezpečný precedent. Myslím, že Hrad bude sám litovat. Bůhví v čem budou chodit lidé příští rok.“

 

 

Ze Sedláčkova úboru si utahuje veřejnost i politika. „Až půjdu příště na Hrad, vezmu si tepláky a tričko se Sandokanem,“ napsal třeba na internet vicepremiér Pavel Bělobrádek (37, KDU-ČSL). 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

1917 ( 1. listopadu 2014 17:07 )

A do té popelnice by jste měl skočit i sám, prože odpad jinam nepatří, i lidský.

1917 ( 1. listopadu 2014 17:05 )

Pan Špaček má naprostou pravdu. Velice by mě zajímalo v čem by pan Sedláček přišel třeba na setkání s Anglickou královnou. Třeba by si pro oživení vzal kraťasy a sandály a hned od brány by ho vezli do blázince, kam nepochybně patří. Jinak je škoda každého komentáře a prezident Zeman šlápl do lejna, že tento exces dovolil. Pan Bělobrádek to komentoval přesně. I komanči se chovali slušněji i když se oháněli dělnickou třídou a za oblek považovali montérky.

panbaron ( 31. října 2014 10:36 )

dalsi prase se ozvalo

zelena.karkulka ( 30. října 2014 22:27 )

 čumí jak hladový vepř z chlívku

frantacizek ( 30. října 2014 13:09 )

dejte tomu špačkovi taky nějaký metál, jinak nám tady bude špačkovat zase měsíc furt o tom samém

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud